Anasayfa / Genel / Volvo, Tartışmalara Yol Açan Hız Sınırı Hakkında Açıklama Yaptı

Volvo, Tartışmalara Yol Açan Hız Sınırı Hakkında Açıklama Yaptı

Arabalardaki güvenlik konusu hakkında herhangi bir konu açıldığında akla birincil gelen marka Volvo, geçtiğimiz ay yeni bir karar aldı. Araba güvenliğini iyileştirme misyonunun bir parçası olarak, 2021 model araçlarındaki en yüksek hızı 180 km/sa olarak sınırlayacağını açıkladı. Buna Volvo ’nun elektrikli SUV ’u Volvo XC60 Polestar da dahil olacak. 

Kısmi İsveçli otomobil üreticisi, taktik olarak 2020 ’de trafik kazası sonucunda ölüm ve ciddi yaralanma sayılarını en aza indirmeyi hedefliyor. 180 km/sa ise bu taktik için yeterli bir hız mı muhakkak değiliz. Zira 180 km/sa , ABD ’nin legal hız sınırını geçiyor. O yüzden ne kadar efektif olacağı konusunda hâlâ soru işaretleri mevcut. 

Volvo, yeni üreteceği otomobillerinin hızını 180 km ’ye sınırlayacak 

volvo

Hız sınırlama önleminin çok akılcı olmadığını düşünen tek kişi biz değiliz. Volvo da trafik kazalarını önlemek için alınan bu kararın mantığında kusur olduğunu kabul etmiş gibi gözüküyor. Volvo Cars Safety Center başkanı Malin Ekholm, Autocar ’a yaptığı açıklamada “180 km/sa hâlâ hızlı. Prki bu arabalar yavaş mı çağrıda bulunmak? Hayır, yok” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

”Bu bir sınırlama ve aslında 180 km ’den daha çabuk gitmenin hiçbir mantığı değil. Herkes süratli gitmek hakkında konuşuyor fakat biz önemli olduğumuzu göstermek için bir şeyler yerine getirmek istedik. Belki bu yaptığımız sınırlama, konu hakkında hakiki bir tartışma ortamı yaratır.”  

volvo

Volvo, tanıttığı üç noktalı emniyet kemeri ve çarpışma önleme sistemleri ile güvenlik konusunda çok iyi bir üne sahip. Volvo, getireceği sürat kısıtlamasına ek olarak Care Key adında bir mahsul de tanıttı. Araba sahiplerinin, daha eksik tecrübeli sürücüler için arabasına sürat sınırı koyabilmesine olasılık tanıyan bu anahtar, arabanızı başkasına gönül rahatlığıyla vermenize imkân tanıyor. 

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir