Anasayfa / Genel / Volkswagen’in Türkiye’de Olsa Kapış Kapış Satacak Modeli: Volkswagen Gol

Volkswagen’in Türkiye’de Olsa Kapış Kapış Satacak Modeli: Volkswagen Gol

Volkswagen’in Gol adlı bir modeli olduğunu muhtemelen birçoğumuz bilmiyorduk. bu vesileyle yazım hatası değil; Volkswagen’in popüler modellerinden Golf ile karıştırmayın. Alman araba devinin Güney Amerika pazarında sunduğu Gol modeli, yerinde fiyatlı bir seçenek olarak yerel pazarda oldukça rağbet görüyor. 

Volkswagen Gol, görünüş olarak ikinci cins Renault Clio platformunu kullanarak piyasada büyük başarılar yakalayan Dacia Sandero’ya benziyor. Dacia Sandero’nun full versiyonu, Clio 5’in taban modelinden fazla daha ucuza satılıyor. Volkswagen Polo‘yu temel bölge Gol de kendi ekosisteminde benzer yolu izliyor.

Volkswagen Gol, 4. Nesil Volkswagen Polo’yu esas alıyor

volkswagen gol

Güney Amerika’da alaka görebilen modellerden biri olan Gol, altyapısını Mk4 Polo (PQ24 platformu) ile paylaşıyor. Şili’de 6.990 dolara (takriben 47.300 TL) satılan Volkswagen Gol’de kuşkusuz modern şanzıman ve motorlar değil. Gol, kökeni Mk3’e dayanan 102 at gücü üreten 1.6 atmosferik motor ve 5 ileri manuel şanzıman ile satılıyor. Eğer daha fazlasını bekliyorsanız 111 at gücü ve 6 ileri otomatik şanzımanı tercih edebiliyorsunuz.

volkswagen gol

Volkswagen Gol, öteki modellerden de tanıdığımız Trendline, Comfortline ve Highline seçenekleriyle sunuluyor. Giriş paketinde klima, merkezi kilit, boy ayarlı şoför koltuğu, Bluetooth bağlantısı ve elektrikli ön camlar var. Manuel şanzımanlı 9.000 dolarlık (takriben 60.900 TL) en yüksek pakette ise fazla fonksiyonlu deri direksiyon, sis farları, arkadaki park sensörü, yokuş kalkış desteği, 6.5″ multimedya ekranı ve App Connect uygulaması yer alıyor.

Volkswagen Gol Türkiye’ye gelse, fiyatı ne değin olurdu?

volkswagen gol

Şili’de otomobiller için %19 oranında KDV uygulanıyor. Kolay bir hesapla giriş seviyesi Gol’ün 5.873 dolarlık (yaklaşık 39.750 TL) vergisiz net fiyata sahip olduğu görülüyor. Gol eğer Türkiye’ye antre yapsaydı önce %50 ÖTV, daha sonra ÖTV’li fiyata %18 KDV ile vergilendirilecekti. sonuç olarak, Volkswagen Gol’ü ülkemizde tescil ve ruhsat işlemleri hariç takriben 70.350 TL’ye satın alabilecektik.

Altıncı tür Volkswagen Polo’nun fiyatları günümüzde 143.400 TL ila 237.500 TL aralarında değişiyor ve Volkswagen Gol ile arasındaki fiyat farkı az kalsın sanki yarıya denebilir. Volkswagen Gol Türkiye’ye gelseydi almayı düşünür müydünüz? Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşın.

Hakkında admin

Check Also

Teknolojik Alım Gücünün Giderek Düştüğünü Gösteren 30 Bin Kişilik Anket Sonucu

Teknolojik Alım Gücünün Giderek Düştüğünü Gösteren 30 Bin Kişilik Anket Sonucu

Özellikle pandeminin etkisi ile sahip olduğumuz bilgisayar ya da akıllı telefonların hayatımızdaki önemi arttı. Artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir