Anasayfa / Genel / Visa, Dijital Banka Hırsızlıklarını Önlemek İçin Yeni Yapay Zekâ Destekli Programını Duyurdu

Visa, Dijital Banka Hırsızlıklarını Önlemek İçin Yeni Yapay Zekâ Destekli Programını Duyurdu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte para, bundan böyle dijital bir hâle dönüştü. Paranın telefonlarımızda rakamdan ibaret olduğu şu zamanlarda, üçkâğıt ve hırsızlıklar da dijital versiyonlarına geçiş yaptı. Bilgi hırsızlığının en yaygın hâlinin, sahte hesaplar açılmak ve bunların üzerinden krediler alıp kart limitlerini maksimuma dışlamak olduğunu söyleyebiliriz. 

Sorunlarla başa çıkabilmek için Visa yetkilileri, bankalara yardımcı yapabilmek namına bir suni akıl uygulaması geliştirdi. Makine öğreniminin ön planda olduğu bu yol, hangi uygulamaların sahte hangi uygulamaların reel olduğunu saptayarak bankaların üzerindeki stresi büyük bir oranda azaltmayı hedefliyor.  

‘Advanced Identity Score ’ adlı program, dijital banka hırsızlıklarının önüne geçecek:

visa

Visa’nın geliştirdiği Advanced Identity Score (Gelişmiş Kimlik Puanı), sahtekarlığın önüne geçmek dışarıda, markaya oluşan güven ve sadakatin olumsuz yönde etkileyebilecek etkenlerden kurtulmak için tasarlandı. Kıdemli Başkan Yardımcısı Melissa McSherry, Visa’nın misyonunu, ‘dünyaya bağlanmak’ olarak özetledi. Koronavirüs salgınının, ekonominin tüm bölümlerini etkilemesiyle eskisinden daha önemli olan güvenlik, yeni geliştirilen yolarla korunmaya alınacak gibi gözüküyor. 

McSherry, “Tüketicilerin, mali kurumların ve tüccarların süresiz zamanlarda masraflarını kontrol etmeye odaklandıkça yeni hesap dolandırıcılıklarının oluşturduğu parasal hasar kayda değer olabiliyor” biçiminde ekledi. Advanced Identity Score, kimlikle ilgili sahtekarlıkları durdurmak için parasal kurumlara kuvvetli bir araç sunuyor. Visa’nın gelişmiş hizmetler sunmak için geliştirdiği suni akıl ve data birleştirmek üzerindeki uzmanlığı, dijital ekonomideki katılımcılara yüksek ölçüde üstünlük sağlayacak.

Melyssa Barrett ’a kadar 2013 ’deri bu yanlamasına yapılan bilgi hırsızlığının boyutu 13 milyar seviyelerine ulaştı. Maddi hasarsa hemen hemen 10,2 milyar dolar. Durum böyle olunca Visa’nın üzerinde çalıştığı; dijital banka dolandırıcılarını uzaklaştıracak bu yapı, oldukça uygun ve içten bir karar gibi gözüküyor.  

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli telekomünikasyon operatörü Etisalat, Ookla tarafından dünyanın en hızlı mobil operatörü ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir