Anasayfa / Genel / Virgin Galactic, VSS Unity Uzay Aracının Havada Süzülme Testini Tamamladı (Video)

Virgin Galactic, VSS Unity Uzay Aracının Havada Süzülme Testini Tamamladı (Video)

SpaceX’in ISS’e insanlı bir uçuş gerçekleştirmesiyle uzay, ticari şirketlerin daha da pozitif ilgisini çekmeye başlamış olsa da SpaceX bu sektörde elbette yalnız değil. Ticari uzay uçuşu rekabetinin parçası olmaya çalışan Virgin Galactic de uzay aracı geliştirme çalışmalarına bir takım gecikmeler yaşasa da devam ediyor. 

Virgin Galactic, VSS Unity uzay aracıyla yaptığı birincil uçuş testinin ardındaki dün de şirketin New Mexico ’daki merkezinde uzay aracının havada bırakıldıktan sonraki süzülme testini gerçekleştirdi. 

Virgin Galactic

Şirketin merkezinden bir taşıyıcı araçla beraber havalanan VSS Unity, 50.000fit (15.000 metre) yükseklikten boşluğa(!) bırakıldı. VSS Unity, özgürlük bırakıldıktan daha sonra başarılı bir şekilde havada süzülerek şirketin uçuş merkezine inmeyi başardı. Testle ilgili Virgin Galactic ’ten yapılan açıklamada uzay aracının öteki denemelerden birazcık daha hızlı hareket ederek 0.85 Mach hızına ulaştığı belirtildi. 

VSS Unity ’nin başarılı ikinci havada süzülme testi hakkında tanımlama yapan Virgin Galactic CEO ’su George Whitesides, “Artık araçları motorlu uçuş için hazırlamaya başlayabileceğimizi gösteren önemli bir testti. Bu yıl için odak noktamız, araçlarımızın ve operasyonlarımızın uzun vadeli, ahenkli ticari uzay uçuşu hizmetine hazırlanmaya devam etmesi olacak” dedi. 

Virgin Galactic VSS Unity’nün havada süzülüş testi videosu:

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir