Anasayfa / Genel / Vikipedi’nin Fotoğraf Yarışması İlk Defa Türkiye ’de Düzenlenecek

Vikipedi’nin Fotoğraf Yarışması İlk Defa Türkiye ’de Düzenlenecek

İlk kez düzenlendiği 2013 senesinden beri resim tutkunlarının yoğun ilgisine maruz kalan fotoğraf yarışması ‘Wiki Loves Earth ’ bu sene Türkiye ’de ‘Viki Yeryüzünü Seviyor ’ ismiyle gerçekleşecek. Dünyanın çeşitli ülkelerinde doğal mirasların fotoğraflarının birincilik için uğraş ettiği yarışmanın son katılım tarihi 30 Haziran 2020 olarak belirlendi.

Vikipedi ’nin çatı kuruluşu olarak bilinen Wikimedia Vakfı ’nın Türkiye ’de bulunan gönüllülerinin kurmuş olduğu Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye tarafından düzenlenecek bu birincil yarışmanın konusu ise ‘Türkiye ’deki doğal miras alanları’ olacak.

Yarışmaya dilekçe nasıl olacak?

vikipedi

Milletlerarası resim yarışması, dağıtılmış ülkelerdeki doğal mirasların fotoğraflarının çekilmesini cesaretlendirmek ve çekilen fotoğrafların Vikipedi ’de yayınlanmasını sağlamak için düzenleniyor. bununla beraber kazanan fotoğraflar lisanslanarak bitmiş herkes göre serbestçe yeniden kullanılabiliyor ve iştirakçi ülkelerin doğal mirası dünya çapında tanınır oluyor.

Türkiye ’de birincil kez düzenlenecek yarışmaya son katılım tarihinin 30 Haziran 2020 olduğunu hatırlatalım. Fotoğrafçılar bu tarihe kadar milli parklar, sulak alanlar, yaban hayatı koruma sahaları gibi yerlerde çektikleri bakış, bitki örtüsü, hayvan ve benzeri fotoğrafları yarışmanın resmi sitesi üzerinden Wikimedia Commons ’a yükleyecek ve sonuçların açıklanmasını bekleyecek.

Yarışma kurallarının sıralanması şöyle:

Bütün fotoğraflar, fotoğrafçının kendisi kadar yüklenen benzersiz eserler olmalıdır. Fotoğrafların Haziran 2020 içerisinde yüklenmesi gerekmektedir. Fotoğraflar özgürlük lisans ile lisanslanmış olmalıdır. Katılımcıların etkili bir e-posta adresi olmalıdır. Fotoğrafların çekilmesi için belli yerlerin listesi Türkçe ve İngilizce yayımlanmıştır. Bu yerlerde çekilmiş hayvan ve bitki gibi türlerin fotoğrafları efendice açıklanmalıdır. Daha Alçak yazı ve tanımlama girilmelidir. Bir filigranın görünmediğinden muhakkak olunmalıdır. Fotoğraf en düşük 2 MP (1600 x 1200 piksel) olmalıdır.

kapadokya

Yerel jüri tarafından değerlendirilecek fotoğraflar içinden Türkiye ’deki en iyi 10 koruma alanını anlatan resim seçilecek. Milletlerarası yarışmanın kazananları teknik nitelikler, özgünlük ve fotoğrafın Vikipedi ’de kullanılabilirliği göz önüne alınarak belirlenecek. Yarışmanın birincisi 300 dolar, ikincisi 200 dolar ve üçüncüsü 100 dolar bedel hediye kartının sahibi olacak.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir