Anasayfa / Genel / Van’da 5,4 Büyüklüğünde Bir Deprem Meydana Geldi

Van’da 5,4 Büyüklüğünde Bir Deprem Meydana Geldi

AFAD kadar aktarılan bilgilere kadar merkez üssü Van, Özalp olan 5,4 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı gerçekleşti. 13:03’te gerçekleşen 5.4 büyüklüğündeki zelzele, yerin 6.96 kilometre aşağı meydana geldi. Konuyla ilgili birincil açıklamalar, Van Valisi Mehmet Belirli Bilmez’den geldi.

Mehmet Belirli Bilmez, depremin ardındaki kendilerine herhangi bir hasar bildirilmediğini açıkladı. Valinin bu açıklaması, natürel olarak vatandaşların yüreğine su serpti. Ayrıca Yer Sarsıntısı uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bölgede yaşamış vatandaşlarımız için manâlı bir uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Doğu Anadolu’da 5 ve üzeri depremler tehlike oluşturuyor

AFAD

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında 5 ve üzeri depremlerin Doğu Anadolu bölgesinde yıkıma niçin olabileceğini söylüyor. Bu durumun sorumlusunun zelzele olmadığını söyleyen Ersoy, 5.4’ün bile alan için tehlikeli olduğunu açıklama etti. Ersoy, bu açıklamalarına ek olarak yaşanan depremle ilgili bazı teknik açıklamalarda da bulundu.

Ersoy, depremin merkez üssünün büyük Van Depremi’nin merkez üssünün doğusunda, Başkale fayının ise kuzeyinde olduğunu ifade etti. Bölgenin zaten hareketli olduğunu açıklayan Prof. Dr. Ersoy, yaşanacak artçılara bakarak yeni yorumlar yapılabileceğini söyledi. Ersoy’a göre artçı depremler, önümüzdeki bir hafta boyunca devam edebilir.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir