Anasayfa / Genel / VALORANT Sistem Gereksinimleri Nedir?

VALORANT Sistem Gereksinimleri Nedir?

Riot Games ’in 2019 yılının Ekim ayında “Project A” ismiyle tanıttığı VALORANT, 2 Haziran 2020 tarihinde beta sürecini geride bırakarak nihai çıkışını yaptı. Beta sürecinde yoğun alaka görebilen oyun, nihai çıkışını yaptıktan sonradan da artan bir şekilde büyüyen bir merakla karşılandı. En çok uyarı çeken noktalardan biri ise VALORANT ’ın sistem gereksinimlerinin oldukça düşük olması.

Günümüzde taktiksel FPS türüne ait birçok oyun var. Bunlardan bazıları Rainbow Six Siege gibi önemli performans isteyen yapımlarken bazıları da düşük dinç bilgisayarlarda sorun olmadan çalışıyor. VALORANT ise düşük enerjik bilgisayarlarda rahatlıkla oynanabilen oyunlar aralarında konumlanıyor. Gelin VALORANT ’ın sistem gereksinimlerine birlikte bakalım.

valorant sistem gereksinimleri

VALORANT sistem gereksinimleri:

En Az (30 FPS için):

İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 Ekran kartı: Intel HD 4000 Bellek: 4 GB İşletim sistemi: Windows 7 64 bit

Önerilen (60 FPS için):

İşlemci: Intel i3-4150 Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730 Hafıza: 4 GB İşletim sistemi: Windows 7/8/10 64 bit

Önerilen (144 FPS için):

İşlemci: Intel Core i5-4460 3,2 GHz Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Hafıza: 4 GB İşletim sistemi: Windows 7/8/10 64 bit En Düşük 144 Hz destekleyen bir monitör

Riot Games ’in VALORANT ile ilgili paylaştığı sistem gereksinimleri aralarında kullanılabilir depolama alanı hakkında bir bilgi yer almıyor. Ancak oyunun Riot Games ’in kendi başlatıcısı Riot Client ile birlikte kapladığı depolama alanı 9 GB civarında. Bu boyutu göz önünde bulundurarak kendi bilgisayarınızdaki depolama alanını ayarlayabilirsiniz.

VALORANT oynayabileceğiniz bir bilgisayarın fiyatı ne kadar?

bilgisayar

VALORANT önemli anlamda sistem dostu bir oyun olduğu için, hemen her bilgisayar en az sistem gereksinimlerini kaldırabilecek güçte. Ama minimum sistem gereksinimleri 30 FPS ’ye odaklanan bir donanıma sahip. 30 FPS ise rekabetçi bir oyunda deneyimi baltalayacak bir değerinde. Rekabetçi oyunlarda 60 FPS tercih edilebilir olsa da ulaşılabiliyorsa 144 ve üzeri FPS hedeflenmeli.

En Az sistem gereksinimlerini tedarik eden bir masaüstü bilgisayarı 1.000 TL ’nin altında ücretlerle internet üzerinden satın olmak olası. Dizüstü bilgisayarlara ise 1.000 TL civarında ücretler ödeyerek ulaşılabiliyor. Aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var: En Düşük sistem gereksinimlerindeki parçalar eski model oldukları için ürünlerin birçoğu ikinci el.

valorant

Önerilen sistem gereksinimlerini tedarik eden bir masaüstü bilgisayar almak istiyorsanız gözünüzden çıkarmanız gereken para takriben 2.500 TL. Aynı özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayarı artık piyasada bulmak fazla şiddet. O yüzden asgari önerilen donanım değin iyi parçalara sahip herhangi bir bilgisayar araştırarak karşınıza çıkan ürünlerin fiyatlarını karşılaştırmanız en açıkçası.

Gelelim 144 ve üzeri FPS tutmak için sahip olmanız gereken bilgisayarların fiyatlarına. Bu seviyede bilgisayarlar güncele daha yakın parçalara sahip olduğu için fiyatları bulmak en kolayı. Masaüstü bilgisayarları 3.000-4.000 TL bandında bulmak mümkünken dizüstü bilgisayarlar içinse fiyatlar başlıca 6.000 TL ’nin üzerinde seyrediyor.

VALORANT oynanış videosu:

VALORANT, taktiksel FPS türüne Riot Games ’in kendi yorumunu getirdiği, temelinde her taktiksel FPS oyunu gibi CS: GO ’ya benzeyen bir sistem yatan bir oyun. Natürel bir takım önemli noktalarda CS: GO ’dan büyük ölçüde ayrılıyor. Ayrılan noktaları, her karakterin kendine has yetenekleri olduğu için CS: GO ’ya oranla daha enerjik bir oynanış ortaya konulduğu gibi detaylarla örneklendirmek mümkün.

VALORANT, taktiksel FPS türü ile MOBA oyunlarında gördüğümüz karakter yeteneklerini bir araya getiren ilk oyun yok. Geçtiğimiz yıllarda Overwatch ve Paladins gibi oyunlar bu birlikteliği fazla başarılı bir şekilde sağladı. VALORANT ’ın Overwatch ve Paladins ’e kıyasla daha iyi ve daha kötü yaptığı şeyler de var. Bütün bu detayları önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız bir mukayese yazısında ele alacağız.

VALORANT ’ın sistem gereksinimleri, rakiplerine tarafından neden bu kadar oyuncu dostu?

valorant

Riot Games biraz önce de bahsettiğimiz gibi yeni bir nesil veya daha önce eşi sözde görülmemiş oynanışa sahip bir oyun sunmuyor. Tam aksine zaten rekabetin epeyce çetin olduğu bir türe kendi savaşçısını dahil etti diyebiliriz. İşte bu sebeple, rekabette öne devretmek için yapılması gereken şeylerden biri de sistem dostu bir oyun ortaya çıkarmaktı.

VALORANT, cins bakımından olmasa da birbirlerine yakın zamanlarda yayınlanan iki bedava FPS oyunu oldukları için Call of Duty: Warzone ile ister istemez bir rekabet içine giriyor. Warzone için açıkça sistem ağlatan bir oyun diyebiliriz. Çünkü rekabetçi bir oyunda yüksek FPS ’ye ulaşmak kayda değer detaylardan biri. Her bilgisayarın da bunu Call of Duty’de başarmasının olası olmadığını biliyoruz.

valorant

Yukarıda bahsettiğimiz durumdan ötürü, VALORANT ’ın daha geniş kitleler kadar rekabetçi bir şekilde oynanması muhtemel oluyor. Kaldı fakat sistem dostu bir oyun olmasının manzara üzerinde olumsuz bir etkisi yok. Riot Games, kullanmayı tercih ettiği çizim tarzını oldukça iyi bir şekilde yansıtmayı başarmış.

Riot Games ’in taktiksel FPS oyunu VALORANT ’ın sistem gereksinimlerini, oyunu oynayabilmek için sahip olunması gereken bilgisayarların fiyatlarını ve biraz da oyunun görselliğini mercek altına aldığımız yazımızın sonuna geldik. Oyunu şimdiye dek oynayan okurlarımız, oyunla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirler.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, QLED TV'leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Samsung, QLED TV’leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, daha çok akıllı telefonları ile konuşuluyor olsa da gerçekte bilgisayardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir