Anasayfa / Genel / Uzmanlar, ‘Lucifer’ Adındaki Kötü Amaçlı Yazılım Konusunda Windows Kullanıcılarını Uyardı

Uzmanlar, ‘Lucifer’ Adındaki Kötü Amaçlı Yazılım Konusunda Windows Kullanıcılarını Uyardı

Gizlilik ve emniyet konusu tüm bilgisayar kullanıcılarının ağırlık verdiği şeylerin başında geliyor. Cümbür Cemaat bir şekilde verilerini korumayı hedeflerken bu konuda destek karşılayan emniyet şirketleri de zaman zaman kullanıcılara yaptıkları uyarılarla yön belirleme sağlamaya çalışıyor. Bugün bu yarılardan bir tanesi daha yapıldı ve bilhassa Windows bilgisayar sahipleri yeni fena amaçlı yazılımlarla ilgili olarak dikkat etmeleri yönünde uyarıldı.

Uzmanlar, laf konusu kullanıcıların bilgisayarlarını çeşitli güvenlik yamalarıyla mutlaka güncel tutmaları ve dinç parolalar seçmeleri gerektiğini bir kere daha hatırlattı. Geçtiğimiz senelerde meydana gelen GPU kıtlığı sırasında revaçta olan kripto para madenciliğinden misal veren emniyet şirketleri, o vakit zarfı içinde pek çok kötü amaçlı yazılımın bir şekilde dağıldığını hatırlattı. Kötü yazılımın denetleme altına alınmasından sonra o günden günümüze emniyet konusuyla ilgili fazla da endişe edilmediğini aktaran güvenlik uzmanları, yakın zamanda kendi kendine yayılabilen fena amaçlı bir yazılım türü keşfettiklerini söyledi.

Yeni yer alan kötü yazılıma ‘Lucifer’ ismi verildi:

windows güvenlik

Araştırmacılar, Lucifer ismini verdikleri kötü amaçlı yazılımın daha evvelden yer alan ve Satan Ransomware olarak adlandırılan fena yazılımla karıştırılmaması gerektiğini aktardı. Yetersiz kripto para madenciliği konusunda etkin olabileceği söylenen bu yazılımın oldukça güçlü olduğu ve DDos saldırılarının kolaylaştırmakla beraber fazla hızlı bir biçimde bilgisayar ağlarına yayılabileceği söylendi ve nitekim birincil saldırı 10 Haziran 2020 tarihinde meydana geldi. Dalgalar hâlinde izlenen saldırının ikinci kısmı için de harekete geçildi.

Uzmanlar, en çok tehlike aşağıda bulunanların kurumsal şirketler olduğunu dile getirdi fakat ev bilgisayarları için de uyarı yapmayı ihmal etmedi. Lucifer isimli yazılıma karşı yapılacak en iyi savunmanın Windows ’un son güncellemelerine itimat etmek olduğunu vurgulayan uzmanlar, ikinci adım olarak da mutlaka kuvvetli parolalar kullanılmasını önerdi. Lucifer ’ın yoğunluklu olarak Windows sistemlerine sızmaya çalıştığının bilgisini veren araştırmacılar, kullanıcı adları ve şifreleri zayıf olan bilgisayarların ele geçirildiğini söyledi.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir