Anasayfa / Genel / Uzmanlar, Korkunç Miktardaki Metan Gazı Sızıntılarını Uydu Görüntüleriyle Ortaya Çıkardı

Uzmanlar, Korkunç Miktardaki Metan Gazı Sızıntılarını Uydu Görüntüleriyle Ortaya Çıkardı

Metan gazının gezegenimize verdiği zararları bundan böyle az daha cümbür cemaat biliyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırma, Sibirya / Avrupa arasında doğal gaz taşıyan Yamal Boru Hattı’nda bir takım sızıntılar olduğunu ortaya çıkardı. Enerji danışmanlığı görevindeki Kayrros isimli firma, bahsi geçen sızıntının her saat başı 93 ton metan gazı yaydığını tahmin ettiğini ve bu miktardan kaynaklı jurnal emisyonun Amerika Birleşik Devletleri ’nde 15.000 otomobilin bir senede yaydığı karbondioksit miktarına eşit olduğunu söyledi. Uydu verilerinin analizini yapan şirket, hattın yakınındaki diğer bir sızıntının da saatte 17 ton olduğunu dile getirerek durumun önemini vurguladı.

Yamal Boru Hattı’nın operatörü olarak tanıdık Gazprom ise az önce bu söylenenlere herhangi bir yanıt vermedi. Günümüze dek yapılan sera gazı emisyon tahminlerinin çoğunlukla farklı alanlara yönlendirilmiş hesaplamalar yardımıyla yapıldığı biliniyordu ancak uydu teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu şart öbür bir ebat almış oldu. Bundan Böyle daha kolay yapılan kontroller ve bu tarz sızıntıların anında ortaya çıkması yüzünden zaten gözetim aşağıda olan enerji şirketlerinin üzerindeki kamuoyu baskısının da arttığı söylendi.

Devletler kadar sıkı kontroller gelebilir:

iklim değişikliği

Uydu keşifleri doğruca ortaya çıkarılan yeni ve yüklü miktardaki metan gazı sızıntılarının hükûmetlerin son senelerde yürüttüğü iklim değişikliğiyle mücadele politikaları çerçevesinde kontrol edilebileceği de gündeme geldi. Hatta bu durumun bir zamanlar pak yakacak olarak kabul edilen doğal gaz üstünde daha sıkı düzenleyici kurallar uygulanmasına niçin olabileceği belirtildi. Bu kararlarda umulmadık sızıntılara eğilimli olan metan gazının güvenilir olmamasının etkisi oldukça büyük gibi görünüyor.

Atmosferde bulunduğu birincil 20 seneye kıyasla şu an 80 kat daha dinç olduğu tespit edilen metan gazı, bilim insanlarının aktardığına kadar kaynakların süresiz olması nedeniyle bu denli korkutucu bir hâl almış durumda. Özellikle iklimsel felaketlerin sık sık konuşulduğu günümüzde bilim insanları bu konuya daimi bir çözüm bulabilmek namına incelemeler yapmaya devam ediyor.

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir