Anasayfa / Genel / Uzaylılar Gerçek mi: Mars Yüzeyinde Şimdiye Dek Görüntülenmiş En Gizemli Nesneler

Uzaylılar Gerçek mi: Mars Yüzeyinde Şimdiye Dek Görüntülenmiş En Gizemli Nesneler

Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir parçası olarak 26 Kasım 2011 tarihinde Dünya ’dan fırlatılan keşif arabulucu Curiosity, 9 buçuk ay süren yolculuğunun peşinde 6 Ağustos 2012 tarihinde Mars yüzeyine başarılı bir iniş gerçekleştirmişti. 2012 yılından beri kızıl gezegenin yüzeyinde araştırmalarda bulunan gezici robot, gezegenin farklı bölgelerinden çekilmiş binlerce görüntüyü senelerdir Dünya ’ya gönderiyor.

İnsanlığın uzun süredir merak ettiği Mars ’ın keşfinde büyük tartı taşıyan bu görüntüler, çoğu kere komplo teorisyenleri kadar bambaşka şekillerde yorumlanmıştı. Son olarak Curiosity kadar geçtiğimiz günlerde kaydedilen bir görüş, ufo iddialarını tekrar gündeme taşımış ve tartışmaların fitilini ateşlemişti.

Mars’ta tapınak yarı bir yapı keşfedildi:

Mars tapınak

Yeni iddiaya göre Curiosity keşif arabulucu tarafından çekilen bir karede, Mars medeniyetlerine ait tapınak yarı bir yapı yer alıyor. Ortaya attığı entrika teorileriyle adını duyurmayı başarmış Scott C. Waring, görüntülerde yer alan yapının bir tapınak olduğunu düşündüğünü söylemişti. Bir diğer kullanıcı ise Waring ’in bu düşüncelerinin tersine görüntülerde bulunan yapının bir tapınak yok, uzaylılara ait bir üssün girişi olduğunu bahis etmişti.

Curiosity ’nin gönderdiği görüntülerle ilgili danışıklı dövüş teorileri bu kadarla sınırlı değil. Entrika teorisyenleri, daha önceleri de öyle fazla kez Mars yüzeyinden çekilmiş görüntüleri ayrı şekillerde yorumladı. Ortaya atılan bu iddialar ise senelerdir süregelen “Marslılar gerçekte var mı?” efsanesini tekrardan gündeme getirdi.

Biz de bu yazımızda Sputnik tarafından derlenen, Mars yüzeyinde bugüne kadar çekilmiş ve kafalarda soru işareti bırakmış görüntülere yer vereceğiz. Gelin, yıllardır sosyal medyanın gündeminden düşmeyen bu görüntülere daha yakından göz atalım.

Mars yüzeyinde ‘yüze’ eş silüetler:

NASA ’nın Viking 1 uzay arabulucu tarafından 1976 yılında çekilen bu fotoğrafın en dikkat çeken yanı yüze silüetlerdi. 1976 yılında fotoğraflanan bölge, daha sonraları 2001 yılında Mars Global Surveyor uzay aracı tarafından tekrar fotoğraflandı ve bu bölgenin sadece bir tepecik olduğu doğrulandı.

Uzayda saklanmaya çalışan kadın:

Curiosity keşif aracı göre Mars yüzeyinde kaydedilen bu bakış, sosyal medyada epeyce konuşulmuştu. Bu fotoğraftaki bir detaylar, Mars ’ta saklanmaya çalışan bir kadına benzetildi.

Mars ’ta kemik kalıntıları:

Curiosity ’nin 2014 yılında çektiği bu görüntüde uyluk kemiğini hatırlatan nesneler bulunuyor. Görüntülerin gündem yaratmasının ardındaki NASA bunların bir canlıya ait olabileceği iddialarını reddetmiş, kayaların esinti ya da su erozyonu yoluyla oluşmuş olabileceğini söylemişti.

Mars yüzeyindeki sıra dışı çukur:

NASA tarafından paylaşılan ve Mars yüzeyine ait olduğu söylenen bu görüntüde sıra dışı bir çukur dikkat çekiyor.

Mars ’ta çöp kalıntıları:

NASA ’nın Curiosity uzay aracı göre çekilen bu görüntüde minik bir nesne dikkat çekiyor. Bilim insanlarına göre bu nesne, önceki Mars keşif araçlarından kalan bir çöp parçasından başka bir şey değil.

Mars tepelerinde topa benzeşen bir nesne:

Curiosity ’nin çektiği bu fotoğrafın anında sol üstteki tarafına bakarsanız çevresindeki diğer kayalardan ayrı renkte, bir küre şeklinde olan bir ‘top ’ olduğunu görebilirsiniz. NASA çalışanlarına kadar bu fotoğrafta görülen nesne, insan ya da uzaylı yapımı bir top değil ve sadece ‘katılaşma ’ aracılığıyla oluşan bir kayacık.

Kaşığı andıran nesne:

Mars yüzeyinden gelen bu görüntüde kaşığı andıran bir nesne görülüyor.

Mars ’ta göktaşı kalıntısı:

Curiosity kadar kaydedilen bu görüntüde gök taşı olduğu düşünülen bir nesne yer alıyor. Araştırmacılar, bu gök taşının Mars ’a yakın olan Asteroid Kuşağı ’ndan geldiğini tahmin ediyor.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir