Anasayfa / Genel / Unutulmaz Mumya Filmlerinin Kamera Arkasından 20 Çılgın Detay

Unutulmaz Mumya Filmlerinin Kamera Arkasından 20 Çılgın Detay

Mumya filmleri dediğimizde bildiğimizden çok daha fazlası olduğunu hatırlatmak gerekir. İngiliz üretim şirketi Hammer 1959 ile 1971 aralarında 4 filmlik bir çabuk çekmiştir. Universal Stüdyoları ise 1932 ’de birincil Mumya filmini yaratmanın yanı sıra, 1940 ile 1944 arasında tekrar 4 filmlik bambaşka bir hızlı ile Mumya hikayelerini sinemaya içeren birincil şirket oldu. Son film ise Tom Cruise ’un başrolde olduğu 2017 yapımı “Mumya”dır. Film, 410 milyon dolarlık gişe hasılatı ile iyi bir başarı kazansa da ne Universal’ı ne de serinin hayranlarını o kadar memnun etme etmedi.

Mumya denilince hepimizin aklına birincil gelen Brendan Fraser ve Rachel Weisz ile hafızamıza kazınan 3 filmlik seridir: diğer taraftan Dwayne Johnson’ın Hollywood ’da sıçraması olarak kabul edilen spin-off filmi, Akrep Kral (2002)’ı unutmamak lüzum. Seriyi bilmeyen neredeyse değil lakin her filmin kamera ardından elbet meçhul bazı detayları vardır.

20. Zehirli saldırılar

böcekler

Setlerde bilhassa oyuncuları dağıtılmış faktörlerden gözetmek için set ekibi büyük çaba sarf eder: Yağmurdan sıcaktan veya güvenli olmayan sahnelerde canını yakacak şeylerden. Ama çoğunlukla kamera arkası çalışanlarının koşulları göz ardı edilir. Bunun basit bir sebebi var doğrusu. Bir oyuncunun kolu kırılırsa set durur lakin kamera ardındaki birinin kolu kırılsa set devam edebilir. Hoşunuza gitmese de setlerde koşul böyledir.

Mumya filmleri içeriği gereği oldukça güvenli olmayan ve zehirli canlıların olduğu bir coğrafyada çekildi. Çekimler sırasında bilhassa kamera arkası çalışanları aralıksız örümcek, akrep ve yılan gibi zehirli hayvanların saldırılarına maruz kaldığından ilk takviye konusu oldukça önemliydi.. Sette yapılan ilk yardımın yetersiz olması ve yaşamsal risk yaşanmaması için setten helikopterle yakın hastanelere götürülen çalışanlar, film çekimleri her tarafında süreklilik kazanmıştı. 

19. Arnold Vosloo ’nun tüy sorunu

Mumya serisinin anahtar bileşenlerinden biri de kuşkusuz “İmhotep” karakteriyle Arnold Vosloo ’dur. çok büyük bir isim olmasa da rolüyle manâlı bir galibiyet elde eden Vosloo, rolünü gerçekte severek benimseyerek canlandırıyordu. Rolüne dair sevmediği tek şey ise karakterin özenli ve kusursuz gözükmesi gerektiğinden yönetmenin en ince ayrıntısına kadar pak ve parlak bir cisim istemesiydi. Mumya filmlerinin genelinde üstsüz oynayan Vosloo birincil başvurulan ağdayı hemencecik veto edince sonraki süreçte oyuncu her gün iki defa sinekkaydı ceset tıraşıyla sahnelerde yer aldı.

18. Ekibe özel çöl çayı

Mumya

Mumya serisi çekimlerinde reel bir çölde set kurmanın en zorunlu tarafı tahmin edersiniz ki fazla sıcaktı. Çölün ortasında tüm ekibi ferahlatmak için büyük havalandırmalar veya klimalı araçlar getirmek çölün kumlu yapısından dolayı fazla mümkün değildi. Aralıksız su harcamak de yeterli bir çözüm değildi, çünkü fazla su tüketimi, terlemeyle aşırı su kaybına sebep yaratırdı. Mumya ekibini sıcak çarpması ve su kaybından korumak için sağlık durumu ekibi tarafından özel bir nehir üretildi. Galiba çay fiilen harareti alıyor, vardır sağlıkçıların da bir bildiği…

17. Yine bir yönetmen krizi

Mumya serisi için başta çoğu yönetmenle konuşuldu. İlk ad “Hellraiser” filmlerinden bildiğimiz Clive Barker ’dı. Oysa filmin konseptinin adamakıllı kan ve nefret üstüne kurulmasını istemeyen yapımcılar sonradan Joe Dante ismini gündeme aldılar. Dante ile anlaşılamayınca adeta tüm filmlerinin isminde ya ölüm veya korku kelimesi geçen George A. Romero ile anlaşıldı. Ancak Romero ’nun da konsept fikirleri fazla karanlık bulundu. Bütün bu isimlerden sonradan o zamana değin daha fazla yazarlığıyla belli ve “Derinlikteki Dehşet” gibi birkaç düşük gişeli filmde yönetmenlik yapan Stephen Sommers ile anlaşıldı. Summers yazarlığıyla seriye çok katkıda bulunduğu gibi Mumya filmiyle yönetmenlik kariyerinde de kayda değer bir sıçrama yaşadı.

16. Evelyn ve Anck Su Namun ’un dövüşü

“Mumya ’nın Dönüşü” filminde Rachel Weisz ve Patricia Velásquez arasındaki dövüş sahnesi kuşkusuz serinin en akılda kalan sahnelerinden biridir. Weisz ’in Antik Darı ’da Nefertiri olarak Anck Su Namun ile yaptığı dövüş koreografisiyle epeyce başarılıdır.

Takriben 2 dakikalık sahnede oyuncular çoğunlukla maskeli olduğu için dublör uygulamak epeyce kolay olmasına rağmen oyuncuların talebi doğrultusunda aşırı akrobatik sahneler haricinde sahnenin büyük çoğunluğunda Weisz ve Velásquez kendileri yer aldılar. 2 dakikalık bu sahne için alınan eğitim ise yaklaşık 5 ay sürdü.

15. Öykü Mısır ’da çekimler Fas ’ta

Sahra-Fas

Mumya serisinin ilk iki filminin öyküsü ayrıntılarıyla Darı ’da geçtiği için filmin orada çekildiğini düşünmüş olabilirsiniz oysa sahiden film Fas ’ta çekildi. O dönem Mısır ’daki iç karmaşalar film ekibini oraya götürmeyi güvenli olmayan kılıyordu. Keza bu siyasi iç durumdan kaynaklı yasal prosedürler çok vakit ve para kaybettirebilirdi.

Yapımcılar ve yönetmen Mısır ’a alternatif olarak Sahra Çölü ’nün Fas ’taki kısmını kullanmaya karar verdiler. İlk iki filmin dış sahnelerinin hemen hemen tamamı çölün bu kısmında çekildi. İç mekan çekimlerinin ise çoğunluğu Fas ’ta çekilse de kimi stüdyo gerektiren sahneler İngiltere ’de tamamlandı. Üçüncü filmde ise öykü Asya ’ya taşındığından çekimleri çoğunluğu Çin ’de, bir kısmı ise Kanada Montreal ’de kurulan setlerde yapıldı.

14. Mumya: Paranoyanın Yükselişi

Mumya

Mumya filminin çekimleri güvenlik nedeniyle Mısır ’dan Fas ’a alınsa da endişeler azalmamış olacak oysa çekimler esnasında setin güvenliğini karşılamak için Fas ordusu daima hazırlanmış bulunmuş. Hatta filmin yönetmeni Stephen Sommers’ın ricası doğrultusunda kendisi ve tüm oyunculara kaçırılma durumuna karşı sigorta yapıldığını da belirtelim. 

13. Dwayne Johnson’ın Rekoru

“Mumya ’nın Dönüşü” Dwayne Johnson ’ın kendini oynadığı “Beyond the Mat (Ringin Ötesinde)” belgeseli haricindeki ilk filmiydi. O zamana değin yalnızca güreş dünyasındaki lakabı “Rock (Kaya)” ile anılan oyuncunun kariyeri spin-off filmi “Akrep Kral” ile aniden değişti. O zamana kadar küçük roller alsa da hala tam zamanlı bir Amerikan güreşçisi olan Johnson başrol oynadığı ilk filminde 5,5 milyonluk ücret ile ilk başrolünde azami ödenti alan aktör olarak “Guinness Rekorlar Kitabı”na adını yazdırdı. 

12 Kütüphane Sahnesindeki muhteşem armoni

Mumya serisinin en eğlenceli sahnelerinde biri ilk filmde Evelyn ’in kütüphanede kitap yerleştirirken bütün kütüphaneyi yıktığı sahnedir desek yalan olmaz. Teknik olarak doğrusu tek çekimlik ve kolay bir sahne gibi gözükse de pratikte pek pek yok. Zira kameralar tescil dediğinde bu büyük yıkım için tek şansınız vardır. Kesinlikle plan istenilene uymazsa sahne baştan çekilebilir ama onca kitaplığı ve kitapları toplamak ve yeniden seti sahneye aranje etmek fazla uzun bir süre. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmemek için diğer sahneye geçildiği ve o sahnenin ertelendiği çok örnek vardır. Neyse fakat tüm ekibin düzen içinde çalışmasıyla her şey yolunda gitti ve sahne tek seferde çekildi.

11. Teşekkür Ederim Akrep Kral

Dwayne Johnson ’ın “Akrep Kral” filmiyle öyle para kazanmasının sebebi her ne dek o sıralar yükselen yıldızı ve potansiyeli olsa da bir sebep daha olabilir. O da “Mumya Dönüyor” film setindeki yaşadıkları. Johnson serinin ikinci filminde şiddetli bir sıcak çarpası geçirerek uzun süre hastanede yattı. Ardındaki sette zehirlenerek yaklaşık 10 kilo verdi ve baştan hastanelik oldu. 

O dönem hastalıklardan çektiği acıların hayatında maruz kaldığı en kötü şey olduğunu söyleyen Johnson ’a bu dirayet için başrol olduğu bir film armağan edilmiş de olabilir. 

10. Kum sorununa CGI çözümü

Mumya filmlerinde ekibi en fazla zorlayan şeyin çöl koşulları olduğunu söylemiştik. Çölün bıkkınlık yarattığı bir diğer konu ise kumun ta kendisi. Filmde kullanılan bütün silahlar, kumun mekanizmaya girmesiyle silahlarda dağıtılmış arızalara ve tahribatlara sebep oluyordu. Silahları aralıksız tamir etmek ve neşelendirmek fazla fazla süre kaybettirdiği için tutukluk yapan silahlarla uğraşmaktan vazgeçildi. Sahnelerdeki bütün silah sesleri ve namlu patlamaları İngiltere ’de ses stüdyosunda eklenerek CGI (Bilgisayar Üretimli İmgeleme) teknolojisiyle desteklendi.

9. Evelyn üçüncü filmde niçin değişti?

Maria Bello ve Rachel Weisz

Serinin üçüncü filmi Mumya: Ejder İmparatoru ’nun Mezarı filminin oyuncuları açıklandığında doğrusu kimse Rachel Weisz yerine Maria Bello ’yu beklemiyordu. Çünkü Weisz ’in olmadığı bir devam filmi hayal etmek fiilen acayip bir fikirdi. Yapımcılar bu konuda gelen sorulara Weisz ’in minik oğlu ile ilgilenmek için filmde yer almak istemediğini açıklasalar da Weisz daha ardından bu durumu yalanladı. 

Weisz açıklamalarında benzer tarihlerde vizyona giren “Elbette, Belki” ve “Bloom Kardeşler” filmlerini işaret ederek, 3. filmde yer almamasının sebebinin senaryoyu beğenmemesi olduğunu söyledi. Mumya filminin yapımcılarını da yalan söylemekle eleştirmişti.

8. DiCaprio ve O ’Connell

Hollywood denince bir takım isimlerin anında her filmde proje aşamasında geçtiğini aşağı yukarı biliriz. İlk film için proje çalışmaları başladığında Richard O ’Connell karakteri için çoğu isim söylentilerde geçiyordu. Tom Cruise, Sylvester Stallone, Brad Pitt, Ben Affleck, Matthew McConaughey bu söylentilerden bir kaçı. Leonardo DiCaprio ise net olan tek isim.

Bilhassa DiCaprio Mumya filminde yer almayı fazla istemesine rağmen o sırada “Kumsal” filmi için “20th Century Fox” ile anlaşmıştı. “Kumsal” filminin yapımcılarını her iki filmde de oynamak için ikna etmeye çalışsa da başarılı olamadı. Bize de Brandan Fraser ’i izlemek nasip oldu. Fena da olmadı güya…

7. Hakiki fare ve böcekler kullanıldı

Mumya serisinde böcekler ve çoğu konuda CGI teknolojisi kullanıldığı kuşkusuz bir gerçek fakat filmdeki her şey için bunu bildirmek oldukça yanlış olur. Özellikle Evelyn ’in bağlandığı sahnedeki farelerin tamamı gerçekti. İlk filmdeki hol sahnelerindeki haşere sahnelerinde ise bir tedarik canlı böcekler oyuncuların üstüne salındı. 

6. Diji-Li teknolojisi

Üçüncü filmde alışılmış olduğumuz Darı yerine öykü Asya ’ya taşınınca filmin kadrosuna da kuvvetli ad Jet Li dahil oldu. Başka projelerden kaynaklı Li ’nin çok pozitif zamanı yoktu ve bu şart çekim programını epeyce zora sokuyordu. Yapımcılar çözüm olarak Li ’nin karakterinin, filmin bir kısmında pişmiş topraktan bir savaşçı bir kısmında ise çürümüş bir mumya olmasına karar verdiler. Böylece Jet Li yerine bir dublör kullanılarak geri kalan her şey bilgisayar ortamında tamamlandı ve bu sorun aşılmış oldu.

5. Gerçek bir volkandan film seti

Mumya serisinin en kayda değer özelliklerinden biri de çekim yapılan setlerin yada dekorların bilgisayar ortamında hazırlanması yerine hakiki mekanların kullanılması diyebiliriz. Zoraki kalınmadıkça dekor platodan bile kaçınan yapımcılar ve yönetmen, muhtemel epeyce doğal mekanların zenginliğini kullanmaya çalıştı. Filmdeki Imhotep ’in mezarının olduğu Hamunaptra kentinin gece sahnelerinin bir kısmı ise sönmüş bir volkanın içerisine set kurularak çekildi. Ölüm Kitabı’nın Evelyn tarafından açıldığı sahne bunlardan biridir.

4. Beklenen 4. film niçin iptal oldu?

Antonio Banderas

Jet Li ’nin kadroya dahil olduğu üçüncü filmin gişe başarısı 4. filme belirlenmiş gözüyle bakılmasına sebep olmuştu. Oyuncular da bu konuda oldukça istekliydiler. Hatta 4. filmin kötü adamı Antonio Banderas, filmin adı ise “Mumya: Azteklerin Yükselişi” olarak netleşmişti.

Herkes serinin yeni filmini beklerken Universal Stüdyoları seriyi devam ettirmek yerine Mumya hikayelerine karanlık âlem temalı yeni bir seriye açılış yapmaya karar vererek 2017 ’de Tom Cruise ’u izlediğimiz “Mumya” filmini izleyiciye sundu. Fakat beklenen gişe yapılmadığı için bu hızlı film girişimi şimdilik askıya alındı.

3. Batman Başlıyor filmine miras kalan malikane

Mentmore Towers

Kimi film setlerinde tek bir mekan hikayedeki birçok mekan için kullanılabilir. Türkiye’den bir örnek olsun isterseniz; Türk filmi Börü (2018), hikayesi Ankara ’da geçmesine karşın İstanbul ’da çekilmiştir. Filmdeki çoğu mekan ise tek bir platoda yer alır. Mumya serisinde de İngiltere Mentmore Kuleleri ismiyle tanıdık malikane ilk filmde kütüphane sahnelerinin bir bölümünde ikinci filmde ise O ’Connell ’ın evi olarak kullanıldı.

Mentmore kuleleri aynı zamanda birçok Hollywood filminde kullanıldı. Bizim ise en net hatırlayacağımız, Christopher Nolan ’ın Çektiği ve Christian Bale ’i başrolde izlediğimiz Batman serisinin ilk filmi “Batman Başlıyor”daki Wayne Malikanesi ’dir. 

2. Brendan Fraser’ın yaklaşık olarak son rolü oluyordu

Mumya filmleri çekimleri esnasında ekip ve oyuncular çoğu tehlike atlatmış olsa da bu yaşananlardan hiçbiri Brendan Fraser ’ın başına gelenle yarışamaz. O ’Connell ’ın asıldığı sahnede bir kaza sonucu Fraser gerçekten asılmış ve nefessiz kalmış. Takriben 20 saniye beynine oksijen gitmeyen oyuncu bilincini kaybetmiş

sonra verdiği bir röportajda bu deneyimi sorulan Fraser ise gerçekte rol olması gereken şeyin hakiki olduğunu ve aslında fazla canının yandığını söylemiş.

1. Gerçek hayatta Evelyn

Evelyn Carnarvon

Mumya serisinin şehirlerinden karakterlerine az kalsın tamamı bir hayal ürünüdür. gerçi filmin az da olsa gerçek hayattan esinlendiği noktalar var. Bunlardan en önemlisi Evelyn Carnahan karakterinin hakiki hayattaki esin kaynağıdır.

İngiliz soylusu 5. Carnarvon Lordu George H. Carnarvon 1922’de Tutankhamun ’un mezarını bulan kazıbilimci Howard Carter ’ı finanse ediyordu. Tutankhamun ’un mezarı bulunduğunda ilk içeri giren üç birey ise kazıbilimci Carter, Lord Carnarvon ve lordun arkeoloji ve tarih meraklısı kızı Evelyn Carnarvon ’dı. Evelyn keşiften sonraki yıl Sir Brograve Beauchamp ile evlenerek onun soyadını aldı. Bizim anlatmadığımız fakat sizin bildiğiniz teferruat varsa lütfen açıklama olarak paylaşın….

Mumya serisinin hayranları için kamera arkası (behind the scenes) videoları:

1.Mumya’nın yaratılışı

2. Mumya VFX Tahlil

3.Dünyayı yönetecek ordu (Mumya):

4. Dünyayı yönetecek ordu 2(mumya dönüyor):

5. Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı kamera arkası:

6. Mumya: Ejder İmparatoru’nun yaratılışı:

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir