Anasayfa / Genel / Umutlandıran Araştırma: Kızamık Aşısı MMR, COVID-19’un Ölümcül Etkisini Azaltabilir

Umutlandıran Araştırma: Kızamık Aşısı MMR, COVID-19’un Ölümcül Etkisini Azaltabilir

Aralık 2019 ’da Çin ’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan kısa bir süre sonradan küresel bir pandemiye dönüşen yeni müşteri koronavirüs (SARS-CoV-2) salgını COVID-19, bilhassa aşı karşıtlarına aşılar olmadan yaşamın nasıl olacağını net bir şekilde hatırlattı.

Şimdiye değin, SARS-CoV-2 veya diğer koronavirüslere karşısında koruma sağlayacak önleyici bir aşı geliştirilmemiş olmakla birlikte, Amerikan Mikrobiyoloji Derneği‘nin bir yayını olan mBio’da yayınlanan yeni bir makaleye göre tek bir enjeksiyonda üç bambaşka hastalığa (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) karşısında etkin bir aşı olan MMR, COVID-19 ’un ölümcül tehlikesini azaltabilir.

kızamık aşısı COVID-19

COVID-19 ’un tehlikesi, uzuvlara ve büyük organlara dürüst olan kan akışının azalmasına, organ yetmezliğine ve hatta ölüme niçin olan septik inflamasyondan kaynaklanıyor. Ne kızamık, ne kabakulak ne de kızamıkçık, koronavirüs ailesinin bir parçası olmasa da, MMR ’ın bu hastalıklar dışındaki ölümcül enfeksiyonlara aleyhinde da koruma sağlayabildiğine dair kanıtlar bulundu. 

Araştırmacılar, diğer ülkelerden de gelen araştırmalara dayanarak, ölümcül polimikrobiyal sepsise karşı Mycobacterium bovis (BCG) aşısı kullanılan bir laboratuvar örneğini inceledi. Takım, sepsise karşısında gözlenen korumanın, zaten septik enflamasyonu baskıladığı tanıdık uzun ömürlü miyeloid türevi baskılayıcı hücrelerden (MDSC’ler) kaynaklandığını keşfetti. 

COVID-19

MMR ’ın insanlarda uygulama için tamamen güvenli bir aşı olduğunu bildiren araştırmacılar, COVID-19 ’un MDSC’lerin azlığından kaynaklanan akciğer iltihabı ve sepsis ile güçlü şekilde ilişkili olduğu için bunun umut verici bir araştırma alanı olduğuna inanıyorlar. 

MMR aşısının SARS-CoV-2 virüsüne aleyhinde etkili olabileceğine karşın teori, Theodore Roosevelt örneği ile destekleniyor. ABD Donanmasına tabi gemide COVID-19 tanısı konulan 995 askerden sadece bir tanesine hastaneye yatacak kadar ağırlaşmıştı. Araştırmacılar, bunun kısmen MMR aşılarının tüm ABD Donanması askerlerine verildiğinden kaynaklanmış olabileceğini söylüyorlar.

kızamık aşısı MMR koronavirüs

MMR aşılarının zorunlu olduğu bölgelerdeki vefat oranlarının daha az olduğuna uyarı çeken takım, çocukların hastalığı çok hafif semptomlarla geçirmelerinin, OPV, MMR, BCG ve suçiçeği gibi canlı aşılara yetişkinlere kıyasla daha sık ve daha yakın zamanda enjekte olması ile açıklanabileceğini belirtiyor. 

Şüphesiz klinik araştırma yapılmadan MMR aşısının COVID-19 ’a aleyhinde etkin olup olmadığını bilemeyiz fakat bilim insanları, tehlikesiz kullanımı göz önüne alındığında, MMR aşısının enfeksiyona karşı önemli ve risksiz bir tabanca olabileceğini düşünüyor. Araştırmacılar derhal, bu tezin doğruluğunu kanıtlamak için klinik düzeyde bir egzersiz yapacaklar.

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir