Anasayfa / Genel / Uluslararası Uzay İstasyonu Ne Değin Seri Hareket Ediyor?

Uluslararası Uzay İstasyonu Ne Değin Seri Hareket Ediyor?

20 Kasım 1998 ’de uzaya fırlatılan ve o zamandan beri Dünya ’nın civarda turlayan Milletlerarası Uzay İstasyonu, bugüne değin böylece fazla önemli görevin ve bilimsel araştırmanın merkezi oldu. İstasyonda 3 boyutlu yazıcılarla organoid üretiminden uzayın derinliklerine değin o kadar fazla konuda araştırma yapıldı.

Kolay bir şekilde insanın içinde yaşayabileceği bir uydu olarak tanımlayabileceğimiz Uluslararası Uzay İstasyonu, beş katılımcı uzay kuruluşu kadar oluşturulmuş müşterek bir proje. Bu kuruluşlar; ABD Milli Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı olarak sıralanıyor.

Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun hızı:

uluslararası uzay istasyonu

Günümüzde azami 6 astronotun barınabildiği istasyon, Dünya ’nın çevresinde dönüp durmaya devam ediyor. Peki Milletlerarası Uzay İstasyonu, Dünya ’nın çevresinde ne kadar seri dönüyor? Bizden 400 kilometre yükseklikte yer alan istasyon, Dünya çevresinde epeyce çabuk dönüyor diyebiliriz.

400 kilometre yüksekte yer alan Milletlerarası Uzay İstasyonu, saatte 28.000 kilometre çabucak Dünya ’nın çevresinde dönüyor. Yani istasyon, ses hızının neredeyse 23 katı hızda yol alıyor. İstasyon, Dünya ’nın çevresinde bütün turu sadece 90 dakika içinde atıyor.

uluslararası uzay istasyonu

Saatte 28.000 kilometre hızı daha da pozitif başlatmak gerekirse, Milletlerarası Uzay İstasyonu ’nun bir günde aldığı yolu somutlaştırabiliriz. Buna tarafından istasyonun bir gün içerisinde kat ettiği mesafe, Dünya ’dan uydumuz Ay ’a gidip aynı zamanda döndüğümüzde kat ettiğimiz mesafenin toplamına eşdeğer.

İnsanların uzaya gönderdiği en büyük inşa olan Uluslararası Uzay İstasyonu, bugüne değin 240 uzay insanını ağırladı. İstasyona toplamda 19 ülkeden uzay insanı gitti. bununla beraber istasyonda toplamda 3.000 ’den pozitif bilimsel araştırma yürütüldü ve bu araştırmaların 1.800 ’ü yayınlandı.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir