arama

Uluslararası Uzay İstasyonu Görevlileri, SpaceX’in ‘Dünyacık’ Figürünü Yürüttü

Uluslararası Uzay İstasyonu Görevlileri, SpaceX’in ‘Dünyacık’ Figürünü Yürüttü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği aracı Crew Dragon, 3 Mart’ta istasyona kiitlenmişti. Araçta insan gezgin bulunmazken, Crew Dragon’un içine 160 kilodan pozitif araç gereç, Ripley adlı çarpışma deneme mankeni ve Dünya şekilli şirin bir peluş koyulmuştu.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine görevi, “Amerikan insanlı uzay uçuşlarında yeni bir dönemin şafağı” olarak nitelendirmişti. Vasıta, cuma günü Dünya’ya döndü. Önümüzdeki aylarda NASA ve SpaceX bu görevde elde ettikleri verileri toplayarak aracı insanlı uçuşlara hazır ayla getirecek. Araçla uçacak birincil astronotlar ise Bob Behnken ve Doug Hurley olacak.

Crew Dragon Dünya’ya geri dönse de aynı şey ‘Earthy (Dünyacık)’ isimli peluş için geçerli yok. NASA astronotu Anne McClain, Kanada Uzay Ajansı astronotu David Saint-Jacques ve Ruscosmos kozmonotu Oleg Kononenko, ‘küçük Dünyacık’ı resmi olmayan acemi olarak istasyonda tutmaya karar verdiler.

Bob Behnken, “Olasılıkla oraya gittiğimizde bizi karşılayacak” diyerek olayı yorumlarken, diğer astronotların onu iyi yetiştirdiğine inandığını belirtti.

SapceX’in Demo-1 görevi, Crew Dragon’un astronotlu uçuşlara hazırlanmış olduğunu göstermekti. Bu amaçla yapılan uçuşta ISS’e çokça teçhizat, Ripley adlı bir test mankeni gönderilmişti.

Son anda gemiye bindirilen Dünyacık ise diğer koltuğa oturtulmuştu. Elon Musk, bu durumu “Süper yüksek teknolojili sıfır-g ölçer kalkıştan hemencecik önce eklendi” yazarak paylaştı.

Araç kitlendiğinde onu üç Keşif 58 üyesi bekliyordu. Aracın kapısı açılır açılmaz McClain ufak Dünyacık’ı hemen aldı. Oyuncakla epeyce eğlenen astronot, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Dünya ve Dünyacık’ın resmini paylaşarak “Evet dostum, bu senin annen Dünya. Güzel değil mi?” yazdı.

Aracın Dünya’ya dönme vakti geldiğinde ise Dünyacık’tan ayrılmak istemeyen astronotlar, Crew Dragon’u bir kişi yetkisiz olarak göndermeye karar verdiler.