Anasayfa / Genel / Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında 5 Türk Öğrenci Dünya Şampiyonu Oldu

Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında 5 Türk Öğrenci Dünya Şampiyonu Oldu

Rusya ’da düzenlenen uluslararası matematik olimpiyatlarında 5 Türk öğrenci dünya şampiyonu olmayı başardı. Jale Tezer Koleji ’nde öğretim gören bu 5 öğrenci dışarıya, aynı okuldaki 50 ’den pozitif öğrenci de milletlerarası matematik ödülü kazandı. Evrenin ortak dili olarak kabul edebileceğimiz matematikte dereceye giren öğrencilerimiz dışarıya benzer okuldan diğer matematik turnuvalarına katılan öğrenciler de önemli dereceler elde etmeyi başardı.

290 bin öğrenci arasından seçildiler

Rusya ’nın düzenlediği Milletlerarası Matematik Olimpiyatları URFODU ’ya bu yıl 14 ülkeden 1780 mektep ve 290.807 öğrenci katıldı. Bu olimpiyatlara katılan okullardan biri de Jale Tezer Koleji ’ydi. Böylece çok öğrencisiyle olimpiyatlara katılan okulda, 17 öğrenci birincil 500 ’e girmeyi başarırken; Zeynep Nur, Gülce Enecaz Yılmaz, Zeynep Gencer, Doruk Kızıloğlu ve Mert Kabalar isimli öğrenciler tam puanla dünya birincisi olup altın madalya kazandılar. Bizler de turnuvada ülkemizi en hoş şekilde temsilci tüm öğrencilerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz. 

ABD ’den ağırlama geldi

ABD ’nin düzenlediği Amerika Matematik Birliği ’nin (MAA) düzenlediği Milletlerarası Matematik Olimpiyatları ’nda ise Rıdvan Kutay Sivri isimli öğrenci yüzde 2,5 ’luk dilime girmeyi başardı. Türkiye ’den son 2 yılda bu dereceyi yapabilen tek öğrenci olan Sivri, bu başarısıyla ABD ’den özel eğlence aldı. Sivri, bununla birlikte bu turnuvada Türkiye birincisi oldu. Fransa ’da düzenlenen Kanguru Matematik Olimpiyatları ’nda da Jale Tezer Koleji ’nden 4 öğrenci tam puan alırken, 30 öğrenci ise finale kalmayı başardı.

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir