Anasayfa / Genel / Ülkemizdeki Tüketicilerin, Salgın Nedeniyle En Çok Hangi Konularda Arama Yaptığı Belli Oldu

Ülkemizdeki Tüketicilerin, Salgın Nedeniyle En Çok Hangi Konularda Arama Yaptığı Belli Oldu

Gündelik alışkanlıklarımızı etkileyen küresel olaylar, tüketim davranışlarımızı da değiştiriyor. Koronavirüs salgını ile hayatımıza giren Yeni Normal, Haziran ayında başlayan normalleşme süreciyle etkisini kaybetmiş olabilir. Oysa ne dek kabullenmeyi istemesek de salgın, en düşük yer sarsıntısı dek hakiki.

Salgının birincil günlerinden bu yana insanların yaptıkları arama verilerini takip eden Google, Türkiye ’de tüketici davranışlarının nasıl değiştiğine dair önemli bir rapor yayınladı. Yıllık, aylık ve haftalık bazda değişen arama trendlerinin bulunduğu bu rapor, ülkemizdeki tüketim tercihlerinin nasıl değiştiğini, salgından nasıl etkilendiğini gözler önüne seriyor. Koronavirüs salgını Türkiye için hemen şimdi 3 aylık bir hakiki olduğu için aylık ve haftalık verilerde salgının etkisini bakımlı şekilde görebiliyoruz.

şişme havuz

Türkiye ’deki tüketicilerin son 1 ayda en çok alaka gösterdiği kategoriler: 

Yüzme Havuzları + %100 Bebek ve Küçük Çocuk Oto Koltukları +%100 Slalom Patenleri +%90 Mayolar +%90 Kaykaylar +%90 Spor Emniyet Işıkları ve Reflektörler +%90 Bisikletler +%80 Motorlu Vasıta Pencere Parçaları ve Aksesuarları +%70 Valizler +%70 Dondurma ve Dondurulmuş Yoğurt +%70

Listenin ilk esnasında yer alan “yüzme havuzları” kategorisinin ilgi görme nedeni, tüketicilerin “şişme havuz” ve fiyatlarına yönelik yoğun bir arama yapmaları. Salgın sebebiyle tatile gitmeyecek olan tüketiciler, görünüşe göre şişme havuzlarla tatili evlerine getirecekler. Bu kategoride İstanbul, İzmir ve Ankara başı çekiyor.

bebek koltuğu

İkinci sırada yer alan “bebek oto koltukları” kategorisi ise kalkan gezi yasaklarıyla birlikte çocuklu ailelerin özel araçlara olan çoğalan ilgisini kanıtlıyor. Hemen ardındaki gelen “slalom paten” kategorisinde ise insanların büyük kasaba içi ulaşım çözümü olarak patenlere başvurduklarını görüyoruz. Özellikle büyük şehirlerde yürüme mesafesindeki yerler için patenler ideal bir çözüm olabilir. Benzer bir etkiyle listede kaykayların da yer aldığını görüyoruz.

Üçüncü sırada bulunan “mayolar” kategorisi ise normale dönüş sinyalleriyle tatile gitmeye niyetlenen tüketicilere ait. Ancak Haziran ’da başlayan normalleşme süreci vaka sayılarını artırmaya başladı. Tüketiciler mayo aratsalar bile tatil planlarını ertelemek zorunda kalabilirler.

bisiklet

Şehir içi ulaşımda tüketicilerin bir diğer alternatifi de bisikletler. Salgın döneminde popülerliği giderek arttığı için 6. sırada bisikletlere takılan aksesuarlar olan “spor emniyet ışıkları ve reflektörler”, 7. sırada ise aracısız bisikletleri görüyoruz. Hemen gerisinde da “motorlu araç pencere ve aksesuarları” geliyor. Bu da yine şehirde yaşamış tüketicilerin toplu taşımayı bırakıp bireysel araçlarına yönlendiklerini kanıtlıyor.

Google ’ın yayınladığı tüketici davranışları raporuna buradan ulaşabilirsiniz. Peki siz salgın döneminde en fazla hangi kategoride arama yaptınız? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir