Anasayfa / Genel / Ülkemizde Üretildi: Ateş Ölçebilen ve Solunum Sayısını Sayan Akıllı Maske

Ülkemizde Üretildi: Ateş Ölçebilen ve Solunum Sayısını Sayan Akıllı Maske

Koronavirüs sonrası yeni normalde artık maskeler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Bütün sosyal alanlarda kullanımın gerekli ayla geldiği maskeler ne yazık oysa tek kullanımlık. Sağlığımız için mutlaka kullanmamız gereken bu tek kullanımlık maskeler doğal olarak büyük bir tüketim kalemi haline gelmiş durumda. bununla birlikte büyük bir tıbbi atık sorununu da beraberinde getiriyor çünkü bütün maskeler kullanıldıktan sonradan virüs riski ile tıbbi atık sınıfına giriyor. 

Tam da bu günlerde, bütün bu sorunlara yanıt olabilecek güzel bir haber geldi. Ülkemizde geliştirilen ve üretilen yeni bir zeki maske tamamen ayrıca bahsettiğimiz tek kullanımlık maske kullanımının beraberinde getirdiği sorunlar ortadan kalkabilecek hem de sağladığı tam koruma sistemleri ile sağlığımız güvence aşağıda olacak.

Maske

Coronity Sağlık Teknolojileri şirketi CEO ’su Mehmet İmrak, bu zeki maskenin üretilmesine aslında önceleri özellikle dokuma ve metal tozunun çok yüksek olduğu çalışma alanlarında genel iş sağlığını koruyabilmek için başladıklarını söylüyor. Ardından koronavirüs salgını ile değişen ihtiyaçlara göre maskede değişiklikler ve geliştirmeler yapılmış. 

Zeki maske ateşinizi, öksürük sayınızı ve solunum sayınızı her saniye ölçümleyerek değişiklikleri kaydediyor. Eğer genel sağlık durumunuzda bir değişim yaşanırsa; mesela ateşiniz yükselirse maskenin burun kısmında bulunan yeşil ışık değişiyor ve kırmızıya dönmeye başlıyor. Bu da ayrıca size keza de çevrenizdeki kişilere sizin genel sıhhat durumunuz ve koronavirüs taşıma riskinize dair veri veriyor.

Maske

aynı zamanda maskenin bundan başka mobil uygulaması var ve sağlık durumu durumunuza dair bilgiler durmadan kullanım üzerinden takip edilebiliyor. CEO Mehmet İmrak, bu nitelik tamamen bilhassa şirketlerde çok büyük bir güvenlik sağlanacağını düşünüyor. Şirketler, çalışanlarının herhangi bir bireysel verilerini almaksızın sadece bu tatbik tamamen genel sağlık durumu durumlarını teftiş edebiliyor ve olası risklere karşısında tedbir alabilme şansı oluyor.

Maske, kendi özel kutusunda UV ışınları ile temizleniyor ve çok miktar ediliyor. 8 saatlik bir kullanımdan sonra 15 dakika her tarafında kutusuna konması durumunda maske keza en ince ayrıntısına kadar temizleniyor keza de yük edilmiş oluyor.

Önümüzde maske kullanmaya devam edeceğimiz ve ne kadar olduğunu bütünüyle kestiremediğimiz bir işlem var ve genel sezgi bu sürenin o kadar de kısa olmadığı yönünde. Bu süreçte tek kullanımlık, %100 koruma sağlamayan ve tıbbi atık sınıfına giren maskeler uygulamak yerine bu cins bir maskenin tercih edilme ihtimali de hayli yüksek görünüyor.

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir