Anasayfa / Genel / Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve GSM Operatörleri Yeni Dönemi Değerlendirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve GSM Operatörleri Yeni Dönemi Değerlendirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye ’deki GSM operatörleriyle görüştü. Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom ’un genel müdürleriyle görüşen Karaismailoğlu, yeni dönemde telekomünikasyon alanındaki imkân, gereklilik ve gelişim süreçlerini değerlendirdi.

Dünya genelinde 6 milyondan fazla kişiye bulaşan ve takriben 370 bin kişinin ölümüne sebep koronavirüs sebebiyle internet ihtiyacının arttığını söyleyen Karaismailoğlu, “7 ’den 77’ye halkımız interneti kullandı. Çocuklar internet vasıtasıyla eğitimlerine devam etti. Evden çalışma sisteminde çalışanlar online olarak işlerini yaptılar. 65 yaş üzerindeki büyüklerimiz de Türkiye’nin gündemini internet yoluyla peşine düşüp takip ettiler” dedi.

Türkiye ’de veri ve iletişim sektörü çoğalma gösterdi

vodafone, türkcell, türk telekom

Geçtiğimiz sene ülkemizdeki veri ve irtibat sektörünün %13 ’lük bir artma kat ettiğini söyleyen Karaismailoğlu, bu dönemde de ülkemizin bilişim, iletişim ve dijital sistemlerinin oldukça yoğun ve faal bir şekilde kullanılarak test edildiğini ifade etti.

Mobil abone sayısında 83 milyon, genişbant abone sayısında ise 77 milyonun aşıldığını söyleyen Karaismailoğlu, Türkiye ’deki abone sayıları ve altyapı genişlikleriyle ilgili şunları söyledi:

“Mobil genişbant abone yoğunluğumuz, 2019’da yüzde 75’e çıkarken 2020’de de yüzde 80’e yükseldi. 2023’de ise yüzde 100’e ulaşması bekleniyor. Fiber hat uzunluğumuz 371 bin kilometreyi aştı. Bunun 63 milyonu mobil genişbant abonesi. Makinalar arası iletişim abone sayımız ise 5,7 milyona ulaştı”

Bakan Karaismailoğlu ile görüşen GSM operatörleri temsilcileri de COVID-19 salgını sürecinde kapasite başvuru formu oranlarının önemli ölçüde arttığını ifade etti. Ayrıca temsilcilerle ülkemizdeki veri ve iletişim sektörünün yeni dönemdeki taktik ve planları da ele alındı.

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir