Anasayfa / Genel / Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Türksat, Uzaya 3 Yılda 3 Uydu Gönderecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Türksat, Uzaya 3 Yılda 3 Uydu Gönderecek

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat A.Ş. ’nin Gölbaşı Yerleşkesi ’nde yaptığı incelemeler sırasında, şirketin çalışmaları hakkında data aldı. İnceleme sonrası açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, Türksat ’ın çalışmalarıyla ilgili olarak basına veri verdi. 

Türkiye ’nin uydu yayıncılığı alanında sektörde manâlı bir aktör olduğunu söyleyen Bakan Karaismailoğlu, Türksat ’ın çalışmalarına sürekli devam ettiğini ve önümüzdeki 3 yılda uzaya 3 uydu daha göndereceğini açıkladı. 

Türksat uydu

Bakan Karaismailoğlu, “Türksat 5A, 2020 ’nin son çeyreğinde, Türksat 5B, 2021 ’in ikinci çeyreğinde, Türksat 6A ise 2022 ’de uzaya gönderilecek. Haberleşme uydularımız uzaya ulaştığında ülkemiz gösterme, ses ve veri iletişimi ile birlikte öteki katma değerli hizmetlerimizle dünyada söz sahibi olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye, Dünya ’da haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yerini alacak” dedi.

2022 yılında uzaya gönderilecek Türksat 6A uydusunun yerli bir uydu projesi olduğunu söyleyen Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı, uydunun sözleşmesinin 2014 yılında imzalandığını söyledi. Türksat 6A uydusu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Türksat A.Ş. ’nin yanında TÜBİTAK, TAI, ASELSAN ve Ctech ’in karşılıklı çalışmasının bir ürünü olarak uzayda yerini alacak. 

Kablo TV abone sayısının 100 bin kişi artması bekleniyor

Türksat uydu

Türksat A.Ş. ’nin kablo altyapısı üzerinden sayısal televizyon, geniş bant internet ve değişmez telefon hizmeti verdiğine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, acilen 1 milyon 300 bin olan Kablo TV abone sayısının yıl ardına kadar 1 milyon 400 bine çıkmasını öngördüklerini söyledi.

Türksat ’ın önemli projelerinin arasında uydu yedeklilik ve veri merkezi yedeklilik projelerinin de yer aldığını bildiren Karaismailoğlu, Ankara Macunköy Bilgi Merkezi Yedeklilik Projesi ’nin devam ettiğini, Ankara Uydu Yedeklilik Sistemi Projesi ve Ankara Gölbaşı Veri Merkezi Projesi ’nin de planlanan yatırımlar aralarında yer aldığını açıkladı. 

Koronavirüs salgını esnasında E-Devlet ’teki aylık işlem sayısı 200 milyon arttı

Türksat Uydu

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs salgını sırasında e-Devlet’in tatbik oranının fazla yüksek seviyelere ulaştığını söyledi. Karaismailoğlu, daha önce aylık ortalama 300 milyon olan tatbik sayısının, nisan ve mayıs aylarında 500 milyona ulaştığını ifade etti. 

PTT maske başvurusu, sosyal destek başvuruları ve Sıhhat Bakanlığı HES kodu oluşturma ve sorgulama hizmetlerinin e-Devlet üzerinden yoğun bir şekilde kullanıldığını söyleyen Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı, hizmetlerin aksamadan devam etmesi sebebiyle Türksat A.Ş. ’ye teşekkür etti. 

Türksat, 2020 ilk çeyreğinde 101 milyon TL faaliyet kârı elde etti

Türksat Uydu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ’nun açıklamalarının ardından açıklama yapan Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Neşeli, Türksat A.Ş. ’nin yatırım değerinin 10.2 milyar liraya ulaştığını söyledi. Neşeli, şirketin 2020 ’nin ilk üç ayında 101 milyon liralık etkinlik kârını elde ettiğini söyledi. 

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir