Anasayfa / Genel / Ulaştırma Bakanlığı, Dış Hat Uçuşları İçin Diğer Ülkelerle Görüşmelere Başladı

Ulaştırma Bakanlığı, Dış Hat Uçuşları İçin Diğer Ülkelerle Görüşmelere Başladı

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün yaptığı açıklamalarda, gündem konusu dış hatların yeniden açılması oldu. Adaletli Karaismailoğlu, koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlı düzeyde hizmet veren dış hatların tekrar yolculara açılabilmesi için 92 ülkeyle görüşmelerin başlatıldığını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, “Dış hat uçuşlar için 92 ülkeyle meslek birliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkelerle uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşüyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu ayrıca konuşmasında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının geçirdiği süreçlerden de bahsetti. “Hava yolu halkın yolu olacak” anlayışıyla yola çıktıklarını belirten Adaletli Karaismailoğlu, bu bağlamda hava yolları endüstrisini serbestleştirdiklerini ve rekabet ortamı oluşturduklarını belirtti. 2003 yılında 36 milyon olan hava yolu yolcu sayısı da bu sayede 2019 yılında 210 milyona yükselmiş oldu. 

Adil Karaismailoğlu: ‘Dış hat uçuşları için 92 ülkeyle işbirliğimiz devam ediyor’:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

Yeni uygulanmaya başlanan normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran tarihinde 6 havalimanının her yerde iç hat uçuşları için faaliyete geçtiğini ve havayolunu tercih eden yolcuların her geçen gün arttığını belirten Adil Karaismailoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“O günden bu yana 47 havalimanımız daha salgına aleyhinde önlemlerini aldı ve şu an 53 havalimanımız tehlikesiz bir şekilde vatandaşımıza hizmet vermeye başladı. 15 Haziran’da 9 ülkede, 15 noktaya dış hat uçuşlarımız başladı. Salgının başladığını günden itibaren etkin önlemlerin büyük bir özenle uygulandığı havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak sayımız, iç hatlarda 14 bin 693, dış hatlarda ise 3 bin 872 almak üzere toplamda 18 bin 565 oldu ve takriben 1,5 milyon gezgin hava yolunu kullandı. Bu sayının derhal salgın nedeniyle uçulmayan dış hat uçuş noktalarının süreç içerisinde her tarafta açılmasıyla çok daha seri artacağına inanıyoruz. Dış hat uçuşlar için 92 ülkeyle işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkelerle uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşüyoruz.”

5G uygulaması yolcuların hizmetine sunulacak:

5G

1 Haziran tarihinde başlayan normalleşme sürecinden bu yana havalimanlarında alınan önlemler ve çoğalan yolcu sayıları hakkında bilgi veren Bakan Adil Karaismailoğlu, yolculara sunulacak olan 5G hizmeti hakkında şu ifadelerde bulundu:

“Havalimanımızda sunulacak 5G sinyali konusunda ise çalışmalarımızda fazla manâlı aşamalar katettik. Ülkemizde faaliyet gösteren 3 operatörün de 5G test çalışmaları tamamlandı. Terminal geliş ve gidiş katında kurulacak 5G antenlerinin kablolama işlemleri bitirildi ve merkezi donanımların kurulumları yapıldı. Operatörlerin ticari lisansları aktif olduğunda, terminal geliş ve gidiş katında 5G uygulamasını yolcularımızın kullanımına sunacağız.”

Sağlık Turizmi artış gösteriyor:

Hem Bakan Karaismailoğlu konuşmasında Türkiye’ye yapılan afiyet ve tatil, ağırlama turizmi hakkında da bilgiler verdi. Sadece tıp turizmi için takvim turist sayısının 10 milyon rakamlarına ulaştığını gösteren Karaismailoğlu, tatil ve misafir etme amaçlı gelen turistlerin 650-1000 dolar aralarında bir döviz bıraktığı bilgisini verirken, afiyet turizmi için gelenlerin 9 bin dolara kadar masraf yaptıklarını belirtti. Sağlık Durumu turizminin ülkeye önemi hakkında Bakan İsmailoğlu şu ifadelerde bulundu:

“Bu rakamlar sıhhat turizminin ülkemiz için önemini ortaya koymaktadır ve ülkemizde bu kapsamda büyük yatırımlar hayata geçirilmektedir. Bugün Türkiye’de uluslararası standartlarda hizmet veren sağlık kuruluşumuz bulunuyor. Özel hastanelerin yanı sıra üniversite ve kamu hastanelerinde de sıhhat turizmi altyapısını sağlamlaştırmak için birçok alıştırma başladı. Bugün tez faaliyete alınan kent hastanelerini, afiyet turizmini güçlendiren büyük yatırımlar olarak görüyoruz.”

Hakkında admin

Check Also

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İBB, 28 ve 29 Ekim’de İstanbul’daki Ücretsiz Wi-Fi Hizmetinde Kotalarını Kaldıracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyet’nin 97. kuruluş yıldönümü kutlamaları için 28 Ekim Çarşamba ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir