Anasayfa / Genel / Uber’in Rakibi Lyft, Yeni Bir Otonom Araç Veri Seti Yayınladı

Uber’in Rakibi Lyft, Yeni Bir Otonom Araç Veri Seti Yayınladı

Uber’in rakibi olarak görülen ABD merkezli çevrimiçi taksi servisi Lyft, yakın zamanda Perception Dataset’i yayınlamış ve 2019 nesne tespit etme yarışmasını sonlandırmıştı. Şirket şimdi de Prediction Dataset’i yayınladı. Bu data setinde; şirketin Palo En Kalın Kadın Sesi’da bulunan ve 23 otonom araçtan oluşan filosunun karşılaştığı araba, ve öteki engellerin hareketlerinin kayıtları yer alıyor. Buna paralel olaraksa Lyft, katılımcıların trafik unsurlarının hareketini varsayım edecekleri bir yarışma başlatmayı planlıyor.

Otonom ulaşım alanında uzun süredir devam eden araştırma problemlerinden biri de trafik hareketini tahmin olabilmek için sağlam ve yeterince güvenilir modeller yaratmak. Lyft’in bilgi seti, kendi vasıta filosunun iç içe geçtiği diğer nesil trafik tiplerinin hareketini dâhil ederek hareket tahminine hedefe kilitlenmek için kullanılacak. Bu öteki trafik tipleri arasında araçlar, bisiklet sürücüleri ve yayalar da yer alıyor. Bu hareketten elde edilen veriler, Lyft’in araçlarının tavanına yerleştirilen sensörler aracılığıyla elde ediliyor. Bu sensörler, LIDAR ya da radar gibi çalışıyor.

Elde edilen veriler bir hayli manâlı:

Lyft

Elde edilen veriler aralarında; trafik unsurlarının hareketinin 1.000 saatin üzerindeki kaydı, her biri 25 saniye civarında süren 170.000 sahne, umumi yollardan elde edilen 16.000 millik (25.749 kilometre) data, 15.000 harita açıklaması, bölgenin HD haritası bulunuyor. Lyft ekibinin Palo En Kalın Kadın Sesi, Londra ve Münih üzerinde yapı ettiği HD haritalarla da birleşince son kısım, araçların verili senaryolarda tehlikesiz güzergahlar seçmeleri için zorunlu tahmin modellerini yaratabilmek için gerekli bilgileri içeriyor.

Lyft’ten Sacha Arnoud ve Peter Ondruska, son model cihaz öğrenmesi teknikleriyle deneyim elde edebilmek için verinin önemine uyarı çekiyorlar. Eğitim amaçlı data seti ve Python tabanlı yazılım kiti bugünden itibaren erişilebilir olacak. Test ve doğrulama setleri de ağustos ayında başlayacak bir müsabaka zarfında yayınlanacak. Yarışma, Google ’ın Kaggle platformunda olacak ve toplamda 30.000 dolar ödül verilecek.

Lyft

Lyft’in ikinci yarışması; Waymo’nun sürüş data seti ve 110.000 dolar ödüllü Waymo Open Dataset yarışmasından aylar sonra başlıyor. Yarışmanın galipleri haziran ayının ortasında, 2020 Conference on Computer Vision and Pattern Recognition’daki (CVPR) bir atölye sırasında çevrimiçi olarak verilmişti. CVPR, koronavirüs salgını sebebiyle bu sene çevrimiçi yapılmıştı. Lyft’in yayınladığı data setini buradan indirebilir, yarışma hakkındaki duyuruları da buradan peşine düşüp takip edebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir