Anasayfa / Genel / Twitter, Trump ’ın Tweetlerini Kopyalayan Bir Hesabı ‘Şiddeti Yücelttiği İçin’ Askıya Aldı

Twitter, Trump ’ın Tweetlerini Kopyalayan Bir Hesabı ‘Şiddeti Yücelttiği İçin’ Askıya Aldı

sosyal ağ platformu Twitter, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump ’ın iki tweetinin altına doğrulama bağlantıları yerleştirmişti. Twitter ’ın bu hamlesinin ardındaki Trump, sert talimatlar yapmış ve sosyal medya düzenlemeleri ile alakalı bir kararname imzalamıştı.

Geçtiğimiz hafta meydana gelen bu olaydan sonra Trump, attığı yeni tweetlerle George Floyd ’un ABD polisi tarafından öldürülmesini protesto edenleri “eşkiya” olarak nitelendirdi. Trump, tweetinin devamında “Yağma başlarsa alev de başlar” diyerek protestocuları tehdit etti. 

Donald Trump ’ın bu tweeti, geniş bir kitle tarafından tepkiyle karşılandı. Twitter, Trump ’ın tweetine gelen tepkilere rağmen tweeti, “Erişilebilir olması, kamuoyunun çıkarına olabilir” diyerek kaldırmadı. Ancak benzer tweeti paylaşan bir başka hesap, Twitter kadar askıya alındı. 

Twitter Trump

ABD Başkanı Donald Trump ’ın fiilen Twitter ’ın kurallarını ihlal edip etmediğini sınamak isteyen SuspendThePres kullanıcı isimli bir Twitter hesabı, Trump ’ın attığı tweetlerinin tamamını kopyalayarak paylaşmaya başladı.

SuspendThePres’ın kopyaladığı tweetler arasında yukarı bahsettiğimiz Trump ’ın eylemcileri “eşkiya” olarak nitelendirdiği tweet de yer alıyordu. Twitter, Trump ’ın kendi hesabındaki tweeti kaldırmazken, SuspendThePres hesabını 12 saat süreyle askıya aldı ve tweeti sildi. 

Twitter Trump

Hesabın sahibi, hesabının Twitter göre askıya alınması hakkında Mashable ’a bir açıklama yaptı ve “Twitter, bir dünya lideri söz konusu olunca mesajın içerikten bağımsız olarak erişilebilir olmasının milli çıkarlar açısından iyi olabileceğini savunuyor. Bu açıklamaya katılmıyorum ve bu içeriğin platformun topluluk kurallarına aykırı olup olmadığını bilmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

SuspendThePres hesabının sahibi, laf konusu 12 saatlik yasağın tamamlanmasının ardından Twitter’ın sıradan hesaplarla ‘güçlü’ hesaplar aralarında öbür bir idare izlediğini göstermek için Trump’ın tweetlerini kopyalamaya devam edeceğini söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir