Anasayfa / Genel / Twitter, Kullanıcıları Bir Haberi Retweetlemeden Önce ‘Okuması’ İçin Uyaracak

Twitter, Kullanıcıları Bir Haberi Retweetlemeden Önce ‘Okuması’ İçin Uyaracak

Popüler micro-blog sitesi Twitter, son birkaç yıldır sertlik dozajı giderek artan siyasi söylemler ve George Floyd ’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardındaki başlayan protesto gösterileri ile birlikte platformundaki kişilere daha üretken ve sağlıklı bir ağız dalaşı ortamı yaratabilmek için yeni bir nitelik üstünde çalışıyor.

ABD merkezli şirketin Twitter ’daki takviye sayfası üzerinden yapılan açıklamaya göre laf konusu icat, kullanıcıların bir makaleyi veya haberi retweetlemeden önce okumalarını sağlayacak, daha doğrusu onları bu yönde özendirme edecek.

Twitter, kullanıcıların bir makaleyi retweetlemeden önce okumalarını istiyor

twitter özellik

Özelliği Android uygulamasındaki bazı kullanıcılara sunmaya başlayan Twitter, bir makaleyi retweetlediğinizde, “Başlıklar hikayenin tamamını anlatmaz. Retweetlemeden önce bunu okumak ister misiniz?” biçiminde bir öneride bulunuyor. Kullanıcılar, bu uyarıya kulak verdikleri takdirde, yazıyı okuduktan sonra isterlerse makaleyi yeniden tweetleyebilecekler.

Aslında Twitter ’ın bu özelliği, potansiyel olarak hatalı olabilecek bir bilgiyi dağıtmak üzere olan kullanıcıların makaleleri okumasını karşılamak ve  yanıltıcı haberleri dolaşıma sokmamak için “kibar bir hatırlatma” olarak değerlendirebiliriz. Şimdilik sadece Android platformu için devreye alınan özelliğin, küçük bir kullanıcı grubu göre test edildiği tahmin ediliyor.

Twitter, yeni özelliği ile platformda daha dinç bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor

twitter

Geçtiğimiz sene, platformdaki tüm siyasi reklamları yasaklayan Twitter, sosyal medyanın kanayan yarası olan yalan haber ve aldatıcı bilgilere aleyhinde proaktif bir mücadeleye başlamıştı. Bu konuda kimseye tolerans göstermeyen şirket, kısa bir zaman önce ABD Başkanı Donald Trump ’ın paylaşımlarına zeka ‘gerçeklik kontrolü etiketi ’ eklemişti.

Bunun üzerine Twitter ’ı açıklama özgürlüğünü kısıtlamakla ve ABD seçimlerine doğrudan müdahale etmekle suçlayan Trump, sosyal ağ şirketleri ile ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalayacağı söylemişti. Twitter CEO ’su Jack Dorsey ise dünyanın neresinde olursa olsun, yanlış ya da tartışmalı bilgileri aydınlatmaya devam edeceklerini belirtmişti.

Hakkında admin

Check Also

Uluslararası Uzay İstasyonu 20 Yaşında: Uzayda Yaşamı Gösteren Videolar

Uluslararası Uzay İstasyonu 20 Yaşında: Uzayda Yaşamı Gösteren Videolar

İnsanlığın uzayda kalıcı olarak attığı ilk adım olarak sayabileceğimiz Uluslararası Uzay İstasyonu, ilk olarak Kasım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir