Anasayfa / Genel / Twitter ’ın ‘Sesli Tweet ’ Özelliği, Haklı Bir Sebepten Eleştiri Yağmuruna Tutuldu

Twitter ’ın ‘Sesli Tweet ’ Özelliği, Haklı Bir Sebepten Eleştiri Yağmuruna Tutuldu

sosyal ağ devi Twitter, geçtiğimiz gün sadece sınırlı sayıda kullanıcı kadar deneme edilebilen bir nitelik yayınladı. Twitter ’ın yeni özelliği bir uçtan bir uca kullanıcılar, ses kayıtlarını tweet olarak paylaşabilmeye başladı. Twitter ’da yakın zamanda tüm kullanıcılara sunulması planlanan özellik derhal sadece sınırlı sayıda iOS kullanıcısı tarafından kullanılabiliyor.

Twitter ’ı daha kullanışlı bir platform hâline dönüştürmesi beklenen yeni sesli tweet özelliği, bugün öbür tartışmalara da yol açtı. Çoğu insan yeni özelliğin oldukça elverişli olabileceğini söylese de bir takım kullanıcılar, haklı bir şekilde Twitter ’ın yeni özelliğine ve Twitter ’a karşı çıktı.

Twitter, muhakkak bir kesimi umursamıyor:

twitter

Twitter ’ın yeni özelliğinin en eleştirilen yanı, bu özelliğin ulaşılabilirliği, yani hangi kullanıcılara hitap ettiği ve hangi kullanıcılar kadar kullanılabileceği oldu. Twitter üzerinde birçok ad, şirketin geliştirdiği yeni özelliği duymakta zorluk çeken ya da duyamayan insanların dışlandığı bir özellik olarak tanımladı.

Bildiğiniz üzere YouTube ve Facebook gibi mecralar da en ince ayrıntısına kadar ses dosyası olmasa da sadece sesten oluşan içeriklerin paylaşımına müsade veriyor ama bu platformlarda bu cins içeriklere altyazılar gibi açıklayıcı unsurlar eklenebiliyor. Böylelikle duyma güçlüğü çeken ya da duyamayan halk müziği, bu içeriklerde anlatılanı bir sorun yaşamadan anlayabiliyorlar.

twitter

Twitter ve tepki bildiren kullanıcılar arasında geçen konuşmalardaysa bu özellik hakkında ilginç bir hakiki de ortaya çıktı. Andrew Hayward isimli bir kullanıcı, Twitter ’ın ulaşılabilirliğini sağlayan ekibin devlete ait bir ekip olmadığını, gönüllülerden oluşan bir ekip olduğunu söyledi.

Tüm bu konuşmaların ardındansa Twitter ’ın devlete ait yardım hesabı Twitter Support ’tan bir açıklama paylaşıldı. Paylaşılan tweet ’lerde Twitter ’ın yeni özelliğinin herhangi bir engeli yüzünden kullanamayacak insanlara uygun yapılmadan önce denenmeye başlanmasının bir kusur olduğu belirtildi. Şirket, özelliği geliştireceklerini de ekledi.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir