Anasayfa / Genel / Twitter, Donald Trump ’ın İki Tweetinin Altına ‘Gerçeklere Ulaşın ’ Bağlantısı Yerleştirdi

Twitter, Donald Trump ’ın İki Tweetinin Altına ‘Gerçeklere Ulaşın ’ Bağlantısı Yerleştirdi

SOSYAL AĞ devi Twitter, geçtiğimiz aylarda platformda yayılacak yanlış bilgileri düzeltmek için haber doğrulama uygulamasını devreye sokmuştu. Yanlış bilgiler sunan tweetleri gören insanların doğru bilgi kaynaklarına erişmesini sağlayan uygulamanın son hedefi ABD Başkanı Trump oldu. 

Donald Trump, önümüzdeki kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasıyla ilgili dün iki tweet attı. Trump, attığı iki tweette posta aracılığıyla oy kullanmanın seçimleri sahteciliğe açık ayla getireceğini ve seçimlerin hileli olacağını bahis etti. 

Gerçeklere ulaşın bağlantısı, kullanıcıları konuyla ilgili ‘gerçek’ bilgilere ulaştırıyor

Trump Twitter

Twitter, Trump ’ın posta aracılığıyla oy kullanılması konusundaki iki tweetinin altına haber doğrulama uygulaması aracılığıyla “Posta yoluyla oy kullanmakla ilgili gerçeklere ulaşın” şeklinde bir dikkat bağlantısı yerleştirdi. Yerleştirilen uyarıya tıklandığında konuyla alakalı haberlerin ve bilgilerin yer aldığı bir sayfaya ulaşılıyor. 

Trump ’ın tweetlerinin aşağı yer alan uyarıyla ulaşılan Twitter ’ın bilgilendirme sayfasında “Trump posta yoluyla oy kullanmanın hileye niçin olacağına dair asılsız iddialarda bulunuyor” başlığı bulunuyor. Başlığın aşağı California ’da koronavirüs salgını sebebiyle postayla oy kullanılması uygulamasının genişletmesi kararına karşılık Trump ’ın iddialarının dayanıksız olduğu söyleniyor.

Trump Twitter

Twitter ’ın Trump ’ın tweetleriyle ilgili bilgilendirme sayfasının devamında ABD Başkanı ’nın tweetlerinde yer alan üç yanıltıcı ve yanlış bilgiye dikkat çekiliyor. Twitter ’ın Trump ’ın tweetlerinde hatalı olarak nitelendirdiği bilgilerden ilki Trump ’ın “Haksız tercih” iddiasına yanıt veriyor. Bilgilendirme sayfasında postayla oy kullanılmasının seçmen sahtekarlığıyla bağlantılı olduğuna dair bir delil bulunmadığını söyleniyor. 

Trump ’ın California Valisi ’nin “kim olduğuna ve nereden geldiğine bakılmaksızın eyalette yaşayan herkese” posta yoluyla oy pusulası gönderdiği iddiasına cevaben ise oy pusulalarının yalnızca belirtilmiş seçmenlere gönderildiği bilgisi yer alıyor. 

Twitter ’ın Trump ’ın iddialarına karşılık yayınladığı üçüncü data ise aracısız posta yoluyla oy kullanmakla ilgili. Bilgilendirme sayfasında yer alan ve NBC News ’in haberine dayandırılan bilgiye takriben ABD ’nin beş eyaletinde tamamen posta yoluyla oy kullanılıyor. 

Trump, Twitter ’ı ABD seçimlerine müdahale etmekle suçladı

Trump Twitter

Twitter ’in Trump ’ın tweetlerinin altına bir dikkat yerleştirmesi ve bu uyarının Trump ’ın iddialarının aksini belirten bir bilgilendirme sayfasına yönlendiriyor olmasına ABD Başkanı tepki gösterdi. Trump, Twitter ’ı ABD seçimlerine müdahale etmekle ve teyit için kullanılan CNN ve Washington Post ’u da yalancılıkla suçladı. Trump ’ın konuyla ilgilli ikinci tweetinde Twitter ’ı ifade özgürlüğünü boğmakla suçladı ve buna ABD Başkanı olarak müsade vermeyeceğini söyledi. 

Twitter ’ın haber düzeltme uygulaması bilhassa koronavirüs salgını sırasında yanlış bilgilerin yayılmasına engel olmak için uygulamaya sokuldu. Dönem dönem hatalı bilgiler sunan tweetlerin aşağı bu nesil uyarı bağlantıları gördük. Ama Twitter ’ın bu uygulaması ilk kere bir devlet başkanının iddialarının aşağıda yer aldı. 

Hakkında admin

Check Also

ABD'li Siyasetçinin İlk Twitch Yayını, Platformun Altını Üstüne Getirdi

ABD’li Siyasetçinin İlk Twitch Yayını, Platformun Altını Üstüne Getirdi

ABD’de demokratlar tarafında siyasi bir isim olarak yaşamını sürdüren Alexandria Ocasio-Cortez, dün akşam ilk kez Twitch …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir