Anasayfa / Genel / Twitter, Devletlere Bağlı Sahte Hesapları İfşa Etti: Türkiye’de 7.340 Hesap Kapatıldı

Twitter, Devletlere Bağlı Sahte Hesapları İfşa Etti: Türkiye’de 7.340 Hesap Kapatıldı

Twitter, bir takım dönemlerde devletlerle bağlantılı sahte ve ele geçirilmiş hesapları kapatıyor. Bunu resmi blog hesabından da duyuran şirket, son olarak arasında Türkiye ’nin de bulunduğu 3 ülkedeki hesapları ifşa etti. Bu duyuruyla birlikte Türkiye ’de AK Parti ’nin siyasi anlatılarını desteklemek için kullanılan 7340 tane sahte ve ele geçirilmiş hesabın ifşa edildiği açıklandı. Bu hesapların ve içerisindeki tweet ’lerin kaldırıldığını duyuran Twitter, bununla birlikte bazı veriler paylaşıldı. 

Avustralya Taktik Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) tarafından yapılan araştırma sonucunda Twitter tarafından paylaşılan açıklamaya tarafından, hükümetle ilişkili olduğu iddia edilen 7340 hesapta 5 GB ’lık tweet arşivi bulunurken 821 GB ’lık da medya arşivi bulundu. Bütün bu veriler ortadan kaldırıldı.

Twitter ’dan ifşa edilen hesaplara ilişkin açıklama

“2020’nin başında tespit edilen birbiriyle ilişkili hesapların koordineli ve reel olmayan aktivitelerinin asıl hedefi, Türkiye’deki kullanıcılar. Platformumuzdaki teknik altyapılar ve hesap davranışlarından yola çıkarak yapılan analizimiz, sahte ve ele geçirilmiş hesapların AK Parti lehine siyasi ortam oluşturmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ’a kuvvetli destek verdiğini göstermiştir. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz. 

Teknik incelemeler, bu sahte ve ele geçirilmiş hesapların, partinin gençlik kollarıyla benzer olduğuna ve fazla sayıda ele geçirilmiş hesabı taşıyan merkezi bir şebekeye sahip olduğuna dikkat çekici ediyor. Sonuca odaklanırsak, ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da bulunuyor. Ele geçirilen bu hesaplar, ahenkli olarak yukarıda belirli devlet aktörleri göre hackleme ve ele geçirme faktörlerinin hedefi olmuştur. Ele geçirilen geniş ağ, bununla birlikte kripto para birimleriyle alakalı spam ve ticari aktiviteler için de kullanıldı.”

Twitter, Türkiye dıştan Çin ’de 23.750, Rusya ’da ise 1.152 hesabı ifşa ederek bu hesapların kapatıldığını söyledi. 

Hakkında admin

Check Also

Ibrahimovic, EA Sports'un Yüzünü ve İsmini İzinsiz Kullandığını İddia Etti

Ibrahimovic, EA Sports’un Yüzünü ve İsmini İzinsiz Kullandığını İddia Etti

Futbol severlerin severek oynadığı FIFA serisi ekim ayında yeni oyununa kavuştu. FIFA 21, bu sene …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir