Anasayfa / Genel / Twitch Yayıncıları Eski Yayınları İçin Telif Hakkı Ödeyebilir

Twitch Yayıncıları Eski Yayınları İçin Telif Hakkı Ödeyebilir

Son günlerde Twitch yayıncılarının başı biraz dertte. Şirket, 2017 ile 2019 yılları aralarında yayınlanan birçok video için müzik telif haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle ‘ani kaldırma ’ başvurusunda yer alan kullanıcıların taleplerini kabul etti. Her istek potansiyel olarak bir hesaba yönelik bir ihtarı temsilcilik ettiğinden minik uyarılarla üç ihtar alacak olan yayıncılar için ‘kalıcı yasak ’ tehdidi artacağa benziyor.

Amazon’un sahibi olduğu yayıncılık hizmeti, yayıncıların telif haklarına aykırı olabilecek videolarını uyarı almalarını beklemeden silmelerini önerdi ama bu işlem bir takım yayıncılar için epeyce uğraştırıcı olabilir. Platform, tek seferde belirli sayıda videonun kaldırılmasına izin veriyor ve bir takım popüler yayıncıların binlerce videosu olabiliyor. Twitch, bu süreci daha kolay hâle getirmeye çalıştığını aktardı ancak bunun nasıl yapılacağını açıklamadı.

Müzik yayını yapan yayıncılar zorluklarla karşılaşabilir:

twitch yayını

Telif hakkı taleplerindeki yığılma, ‘ani yasak ’ işlemi için tehdit oluşturuyor. Bu şart bir takım yayıncıların geçimlerini tehlikeye atabilir, bilhassa Just Dance ya da Beat Sabre gibi müzik oyunları yayınları yapanlar büyük sorun yaşayabilir. Hem yayıncıların canlı yayınlar için telif hakkıyla korunan materyalleri kullanmasına müsade verilse bile kullanıcıların neden birincil ilk önce sorunlu videolar oluşturmalarına müsade verildiği sorusu gündeme geliyor.

Videolar yüklendikten daha sonra değil, doldurma aşamasında dilekçe tarafından uyarı verilebilir. Sadece arka plan müziği talep eden yayıncıların tasdikli seçenekleri var ancak diğerleri videoyu yüklerken her şeyin yasal olduğunu düşünürken sonra bir sürprizle karşılaşabilir.

Son günlerde gündem olan ırkçılığa Twitch‘ten de tepki geldi. ABD’de başlayıp diğer ülkelere de yayılan ırkçılık karşıtı gösteriler, video oyun sektörünü de etkilemeye başladı. Son olarak Microsoft, ara sıra ırkçı paylaşımlarda bulunan bir Brezilyalı YouTuber‘la tüm bağlarını kopardığını açıkladı. Popüler yayın uygulaması Twitch de YouTuber’ın hesabını banladı.

Hakkında admin

Check Also

Alfa Romeo'nun 1950'lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Alfa Romeo’nun 1950’lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Satış için tasarlanmış ancak hiçbir zaman üretilmemiş pek çok konsept otomobil görüyoruz. Bu tür konsept …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir