Anasayfa / Genel / Twitch, Tüm Kliplerin Tek Tuşla Silineceği Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

Twitch, Tüm Kliplerin Tek Tuşla Silineceği Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

Video oyun sektörünün gelişmesi ve oyunların belirli bir noktadan sonradan ulaşılamaz ışık halkası gelmesiyle birlikte oyun odaklı naklen yayın platformları büyük bir siklet kazandı. Artık oyunseverler, özellikle de donanım özellikleri nedeniyle oynayamadıkları oyunları canlı yayın yapan oyuncular sayesinde izleme imkanına kavuşuyorlar. Bu konuda hizmet veren en popüler platform da hiç şüphesiz Twitch.

Twitch, geçtiğimiz hafta çok da umulmayan bir takım tartışmaların odak noktası oldu. Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) nedeniyle o kadar çok oyun yayıncının hesabında yer alan klipler, müziklerin telif hakları sebebiyle kaldırıldı ve bu da, bir takım tepkilere niçin oldu. DMCA nedeniyle suç oluşturan yemek yemek istemeyen yayıncılar, kanallarına yükledikleri klipleri tek tek incelemeye başlayıp, bu kliplerde telif hakkı olan bir müziğin olup olmadığını taramaya başladılar.

Twitch

Twitch yönetimi, yayıncıların işlerini kolaylaştırmak için harekete geçti

Twitch’te yıllardır yayın yapan oyuncular var. Üstelik bu yayıncıların hesaplarına baktığımızda yüzlerce klibin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bir yayıncının, kanalındaki bütün klipleri bir bir inceleyip telif hakkı olan bir müziği kullanıp kullanmadığını tespit etmesi hayli baskı. Bu durumun haberdar Twitch yönetimi, harekete geçtiğini ve kliplerin silinmesini kolaylaştıracağını açıkladı.

Twitch kadar yapılan açıklamalara göre yayıncılar, kullanıma sunulacak yeni bir özellikle birlikte kanallarındaki klipleri daha kolay bir şekilde silebilecekler. Twitch’in bu konudaki yeni özelliği, işleri böylece kolaylaştırıyor fakat kanaldaki tüm klipler tek bir tuşla silinebiliyor. Yani Twitch’e kısa bir süre sonra eklenmesi beklenen bu nitelik, bir kanaldaki bütün kliplerin tek tuşla silinmesini sağlayacak. Ama Twitch, yalnızca bu yeni bilhassa yetinmeyecek.

Twitch

Twitch göre yapılan direktifler, platformun Audible Magic isimli bir şirketle de anlaştığını ortaya koyuyor. 1999 yılından beri hizmet veren şirket; plak şirketi, televizyon stüdyoları, müzik yayıncıları ve sosyal medya platformları gibi mecralara içerik tanımlama hizmeti veriyor. Twitch’in bu anlaşması, platformda telif hakkı olan içeriklerin bundan sonra Audible Magic’e emanet olmasını sağlayacak

Twitch’in açıklamalarına tarafından Audible Magic, platformdaki tüm klipleri analiz altına alıp bu kliplerde telif hakkı olan bir müziğin olup olmadığını tarayacak. Eğer klip içerisinde telif hakkı olan bir müziğe eşit gelinirse de ilgili klipteki 30 dakikalık bölümün sesi kapatılacak. Bu sayede Twitch yayıncılarının DMCA sebebiyle suç oluşturan yemelerinin önüne geçilmiş olacak.

Twitch

Twitch’in devlete ait Twitter hesabından yapılan açıklamalara göre yayıncılara sunulacak olan tüm klipleri silme özelliği, önümüzdeki haftalarda hazırlanmış ışık halkası gelecek. Platform, yine de isteyen yayıncıların bu süreçte kanallarındaki klipleri silebileceklerini açıklama ediyor. Bir Takım yayıncılar, bu duruma isyan ederken hukukçulara tarafından ise Twitch’in bu konuda daha erken harekete geçmesi gerekiyordu. görünürde Twitch, önümüzdeki günlerde bu konuyla yeniden haberlerimize konu olacak.

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir