Anasayfa / Genel / Twitch, Olaylı Yayıncı Dr DisRespect’in Hesabını Süresiz Olarak Banladı

Twitch, Olaylı Yayıncı Dr DisRespect’in Hesabını Süresiz Olarak Banladı

Twitch, geçtiğimiz hafta her tarafında o kadar çok yayıncısına dair cinsel istismar suçlamaları yapıldıktan sonra harekete geçmiş ve o kadar çok yayıncıyı banlamıştı. Yapılan açıklamalarda, bu hesapların kalıcı olarak banlandığı açıklanmış ve yayıncıların tekrar platforma dönemeyeceği açıklanmıştı. Bütün da bu gelişmelerin ardındaki Twitch hesabı banlanan bir öteki ad, platformun en popüler ve maceralı yayıncılarından Dr DisRespect oldu. Twitch ’de 4,5 milyon, YouTube ’da ise 1,6 milyon takipçisi olan Dr DisRespect, bu yüksek takipçi ve izlenme oranlarına rağmen sahiden epeyce maceralı bir yayıncı.

Geçtiğimiz sene E3 yayını sırasında topluluk bir tuvalete giren ve yayınına orada devam eden Dr DisRespect, platformdan ilk olarak bu durum ardından banlanmıştı fakat bu koşul epeyce kısa sürdü. Yayıncıya bahşedilen ban süresinin kısa olması, o dönemde de tepki çekmişti fakat Twitch ’in en fazla izlenen yayıncılarından birini uzun vakit platformdan uzaklaştırmak istememesi çok da hayret verici değil. 

Dr DisRespect, Platformun Tepki Çeken Yayıncılarından Biri

Fakat Dr DisRespect ’in genellikle maceralı bir yayıncı olduğunu söylemek olası. Yayıncıya gelen en büyük eleştirilerden biri ise yayınlarında ırkçı söylemlere bir şaka unsuru olarak da olsa yer vermesi ve bu söylemleri normalleştirmesi olmuştu. Gelen son banlanma haberinde, durumun ne dek süreceğine dair herhangi bir veri yer almıyor. bununla birlikte bu hafta yaşanan öteki banlanma olaylarında olduğu gibi net bir sebep de gösterilmiş değil. Akıllara ilk gelen ise diğer yayıncılarla başlayan ve istismar suçlamalarına dayanan banlamaların devamı özelliğinde bir hamle olabileceği.

Tabii ki Twitch ’in bu konudaki tüm şikayetlerin titizlikle değerlendirileceğine dair verdiği söz de göz önüne alındığında, Dr DisRespect ’in Twitch ’e bitmiş geri dönememe ihtimali de oluşuyor oysa platformun bu türden bir hamleye kalkışıp kalkışmayacağı merak konusu. 

Twitch, istismar konusu gündeme geldiğinden beri şu esas kadar bu sebebi bahane göstererek 5 yayıncıyı platformdan kalıcı olarak uzaklaştırdı. Bu yayıncıların IamSp00n, Wolv21, BlessRNG, DreadedCone ve WarwitchTV olduğu kayıtlı ve yayıncılardan bazıları haklarında ortaya atılan suçlamaları kabul etmişti. Hakkında şikayetler bulunan öyle fazla yayıncı daha olduğu biliniyor ve Twitch ’in önümüzdeki günlerde daha pozitif yayıncısını banlamak durumunda kalacağı düşünülüyor.

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir