Anasayfa / Genel / Tuz Su ve Çilek Deneyi Viral Olan TikTok Fenomeni: Hepinizi Kandırdım

Tuz Su ve Çilek Deneyi Viral Olan TikTok Fenomeni: Hepinizi Kandırdım

Her ne kadar besinlerdeki GDO oranları artsa da bir takım canlılar, tıpkı bizler gibi meyvelere gereklilik duyuyorlar. Biz de tüketim yaparken laf konusu canlıların taleplerine saygı gösteriyor ve başka bir meyve seçerek tüketiyoruz. Fakat sosyal medyanın tuhaflığı bu konuda da insanları yanıltacak sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. 

TikTok kullanıcısı @sothisonetimei, bir kabın içine koyduğu tuzlu suya çilek atıp karıştırdıktan daha sonra meyvelerin içerisinden haşere çıkmış gibi kurguladığı videoyu paylaşmıştı. ABD ’de #strawberrybugs akımını başlatan görüntüler Twitter ’da #çilek etiketiyle Türkiye ’deki kullanıcılar tarafından da paylaşıldı, yüzbinlerce kez izlendi. Şüphesiz görüntülerin kurgu olduğu açıktı. Nitekim uluslararası viral gücüne kavuşan bu videonun üreticisinden bir açıklama geldi. 

Çilek videosunu paylaşan TikTok kullanıcısı: Karantinadan fazla sıkıldım

tuzlu su çilek

Görüntüleri karantina döneminden çok sıkıldığını dile getirerek açıklamaya başlayan TikTok kullanıcısı, “Sahte bir video yaptım çünkü akımı görür görmez gülünç olacağını düşündüm. O süre sadece 2 bin takipçim vardı ve videonun böyle yayılacağını düşünmedim.” açıklamasında bulundu.

Böyle bir içeriği üretmek namına küçük canlılara zarar verdiği yönünde eleştirilen çilek fenomeni “Açıkçası görüntülerin çok sahte olduğu belliydi. Hiçbir böceği suda boğmadım, videodan sonra yaşayan böcekleri özgür bıraktım. Sizin gibi bir amacım yok beni peşine düşüp takip eden sizsiniz ve bu benim hatam değil.” biçiminde eleştirilere cevap veriyor. 

Günlük hayatta yediğimiz meyve ve sebzelerden böcekler çıkması oldukça doğal bir koşul. Bunun ne çileklerle ne de tuzlu suya ilgisi olmadığı açık. Olayın perde arkasına bakmak gerekirse daha vahim bir tabloya dair yorum yapmak da mümkün. Çoğu insan, günlük hayatta alıştığı ve doğruluğuna kesin olduğu herhangi bir şeyin tersini sosyal medyada görünce inanma eğilimi gösteriyor. İnanmasak bile bu stil içerikleri tüketiyoruz. Zira laf konusu TikTok kullanıcısı video öncesinde 2 bin takipçiye sahipti, videodan daha sonra 76 bin takipçiye ulaştı.

Hakkında admin

Check Also

Türk Tasarımcıdan, Android 12 İçin Benzersiz Özellikler Sunan Konsept Tasarım (Video)

Türk Tasarımcıdan, Android 12 İçin Benzersiz Özellikler Sunan Konsept Tasarım (Video)

Zaman zaman hazırladığı konsept tasarımlarla haberlerimize konu olmayı başaran Türk Tasarımcı Kamer Kaan Avdan, Android 12 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir