Anasayfa / Genel / Türkiye’nin İlk Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu İMECE ’nin Montajı Tamamlandı

Türkiye’nin İlk Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu İMECE ’nin Montajı Tamamlandı

Türkiye ’nin ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olacak İMECE ’nin son montajı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ’nun katıldığı etkinlikle yapıldı. İMECE ’nin montajının tamamlanmasının gerisinde önümüzdeki günlerde uydunun uzay ortamı testleri başlayacak. Testlerin başarıyla sona erdirilmesinin arkasından İMECE, 2021 yılında uzaya fırlatılacak. 

İMECE ’nin son montajının gerçekleştirildiği faaliyet öncesinde bakanların katılımıyla bir görüşme gerçekleştirildi. Toplantıda İMECE ’nin yanında Türkiye ’nin ilk yerli haberleşme uydusu olacak Türksat 6A ’nın imal sürecindeki son durum değerlendirildi. 

İMECE ’nin son montajını 3 bakan yaptı

İMECE uydusu

Toplantının arkasından bakanlar ve beraberindeki heyet İMECE ’nin son montajını yapmak için TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi ’ne geçtiler. Merkezde bir çözümleme de gerçekleştiren bakanlar, daha sonra İMECE ’nin son montajını beraber gerçekleştirdiler. 

İMECE uydusu

Yapılan son montajın gerisinde üç bakan, İMECE ’yle ilgili açıklamalarda bulundular. Etkinlikte konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İMECE ’yi 2021 yılında uzaya fırlatmak istediklerini söyledi. Bakan Varank, “Bugün Türkiye ’nin kendi uydusunu üretebiliyor olması, bu kabiliyetleri kazanmış olması aslında paha biçilmez. İnşallah bu uydularımızı uzayda da göreceğiz ve başarıyla bunları ülkemizin imkanları için kullanacağız” dedi. 

Etkinlikte konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İMECE ’nin Türk Silahlı Kuvvetleri ’ne büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. Akar ’dan sonradan konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu da yerli uyduların Türkiye ’nin altyapısında manâlı bir yer alacağını söyledi. 

İMECE ’nin 2021’de uzaya fırlatılması planlanıyor

İMECE uydusu

İMECE Uydusu Yöneticisi Emir Serdar Aras, uydu çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada sıradaki aşamanın uydunun uzay ortamını simüle edilecek şekilde deneme edilmesi olduğunu söyledi. Aras, İMECE ’ye uygulanacak ilk testin vakum ortamında ısıl koşullara aleyhinde dayanıklılık testi olacağını söyledi. Bu testin ardından İMECE ’nin titreme testleri yapılacak. 

İMECE programının yöneticisi Dikte Serdar Aras, ısıl yapı testlerin önümüzdeki eylül ayında tamamlanacağını açıkladı. Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından İMECE ’nin uçuş modelinin montajına başlanacak. Bu montajın da tamamlanmasının arkasından İMECE, 2021 yılında uzaya gönderilecek. 

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir