Anasayfa / Genel / Türkiye’nin İlk Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru TEI-TJ300 Test Edildi

Türkiye’nin İlk Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru TEI-TJ300 Test Edildi

Türkiye’nin orta menzilli birincil gemisavar füze motoru TEI-TJ300, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı bir törenle deneme edildi. TÜBİTAK, TEI ve Roketsan iş birliğiyle üretilen yerli füze motoru; hava, deniz ve kara savunma sistemleri için orta menzilli gemisavar füzelerinde kullanılacak.

Füzenin testini gerçekleştiren Varank, “Bugün TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmiş turbo jet motorun ateşlemesini gerçekleştirdik. Bu motorlar orta menzilli gemisavar füzelerinde kullanılmak üzere tasarlandılar. Lakin öbür platformlarda da kullanılabilecek.” şeklinde konuştu. Yerli tasarım füze motoru, birincil prototip testinde bütün puan aldı.

Yerli füze motoru TEI-TJ300, yüksek itki gücüyle dünyada bir ilk

TEITJ300

Türkiye’nin birincil Orta Menzil Gemisavar (OMGS) hava solumalı füze motoru TEI-TJ300, bakımlı bir çapta 1300 newton itki üretebiliyor. TEI-TJ300 keza 5 bin fitlik irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabiliyor. Saniyeler içinde yeterli itkiye ulaşacak şekilde geliştirilen motorda, başlatıcı sisteme gereksinim olmadan kanat altı rüzgarı ile egzersiz özelliği de bulunuyor.

TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit, deneme edilen füze motorunun dünyada tek olduğunu belirterek, “Sıcacık bir çapta 1300 newton itki üretiyor. Önemli bir itki gücü bu sınıfta. Böyle bir itkiyi bu çapta verebilen diğer bir motor değil. Özel olarak ROKETSAN’ın bir uygulaması için geliştirdik. Deney düzeneğinin hepsi TEI göre geliştirildi. Bütün denetim düzeneği de TEI kadar geliştirildi.” dedi. Füze motoru, boyutlarındaki mecburi kısıtlar nedeniyle hava, deniz ve kara savunma sistemlerine uyacak şekilde tasarlandı.

Yerli füze motoru TEI-TJ300’ün deneme videosu

Hakkında admin

Check Also

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, çeyrek sonuçlarını açıkladığı sırada iki yaklaşan iki önemli oyunu hakkında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir