Anasayfa / Genel / Türkiye’nin En Kıymetli 100 Markası Belli Oldu: THY Bir Kere Daha Zirvede

Türkiye’nin En Kıymetli 100 Markası Belli Oldu: THY Bir Kere Daha Zirvede

Her sene dağıtılmış çalışmalar yaparak şirketlerin marka değerlerini ölçen bir kuruluş olan Brand Finance, son verilerini açıkladı. Brand Finance’ın açıkladığı veriler, Türkiye’nin en değerli markalarını ortaya koyuyor. Brand Finance’ın açıklamalarına kadar Türkiye’nin en değerli markası, geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene da Türk Hava Yolları (THY) olarak karşımıza çıkıyor.

Brand Finance’ın “Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100” başlığıyla açıkladığı veriler, THY’nin marka değerinin 1 milyar 975 milyon dolar olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’nin en büyük ikinci markası ise 1 milyar 616 milyon dolarlık değerle Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası oldu. Havacılık sektöründe yaşanan gelişmelerin THY’nin mali değerini nasıl etkileyeceği ise çoktan merak konusu.

THY

Brand Finance’ın verilerine göre ülkemizdeki en büyük üçüncü marka, 1 milyar 538 milyon dolar layık ile Garanti Bankası oldu. Ülkemizin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Turkcell’in finansal değeri ise 1 milyar 361 milyon dolar ve Brand Finance’ın araştırmasının dördüncü esnasında yer alıyor. Listenin beşinci sırasına baktığımızda ise 1 milyar 273 milyon dolarlık mali değerle Arçelik’i görüyoruz. Arçelik‘in geçtiğimiz yıl aynı listenin 8. sırasında olduğunu hatırlatalım.

Türk Telekom’da işler böylece de iyi değil

Brand Finance’a tarafından listenin 6. esnasında Türk Telekom bulunuyor. Şirketin marka değeri 1 milyar 87 milyon dolar olarak karşımıza çıkarken, Türk Telekom’un geçtiğimiz yıla göre iki sıra gerilediğini görüyoruz. Türk Telekom’u ise sırasıyla Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi ve Ford Otosan izliyor. Peki Türkiye’nin en değerli birincil yüz şirketinin toplam değeri ne kadar? Dilerseniz derhal bu sorunun cevabına da bakalım.

Brand Finance

Yayımladıkları liste ile ilgili açıklamalarda bulunan Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, Türkiye’deki en kıymetli 100 markanın toplam değerinin 24.6 milyar dolar olduğunu söylüyor. Bu toplam değerinde, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 24 kadar artmış durumda. İlgüner keza, Türk şirketlerin küresel oyuncular haline geldiğini, bu şirketlerin artık küresel para birimleriyle iş yaptığını ve dolayısıyla da kur değişimlerinden etkilenmenin düştüğünü ifade ediyor.

En kıymetli markalar arasına 8 yeni şirket girdi

Brand Finance’ın verilerine baktığımızda en kıymetli 100 marka aralarında 8 yeni ismin olduğunu görüyoruz. Bu markalar ise Koç Sistem, Nobel İlaç, Ege Profil, Kordsa, LC Waikiki, Aytemiz, Odeabank ve Mars Lojistik olarak karşımıza çıkıyor. Bu markaların önümüzdeki yılki performanslarının ne olacağı ve listede kalıp kalmayacakları da şu an için merak edilen başka bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir