Anasayfa / Genel / Türkiye’de Geliştirilmesi Planlanan Koronavirüs Aşısı İle İlgili 5300 Kişilik Anket Sonucu

Türkiye’de Geliştirilmesi Planlanan Koronavirüs Aşısı İle İlgili 5300 Kişilik Anket Sonucu

Dünya çapında 150’den fazla koronavirüs aşısı üzerinde çalışılıyor. Ancak bu aşıların yaygın şekilde kullanılmadan önce tüm test aşamalarından sorunsuz geçmesi gerekiyor. Son aşama olan Faz 3’e ulaşabilmiş çok az sayıda aşı var. The New York Times’a göre tarih boyunca geliştirilen aşıların %37’si Faz 1, kalanların %69’u Faz 2, yine kalanların %42’si Faz 3 aşamasında başarısız oldu. Tüm aşamalardan geçenlerin %15’i ise farklı nedenlerle resmi onayı alamadı. 

Covid-19’a karşı Türkiye’de de pek çok üniversite ve laboratuvarda çalışmalar devam ediyor. Ancak ülkemizde şu ana kadar Faz 3 aşamasına geçen bir aşı bulunmuyor. Bunun için daha çok bilim insanına ihtiyaç duyuluyor. Sağlık Bakanlığı da bu ihtiyacı karşılamak adına; yeni mezun olmuş biyolog, laboratuvar teknisyeni, eczacı, kimyager, veteriner hekim, tıbbi farmakolog ve hekimlere çağrı yaptı.

koronavirüs aşı çalışmaları

Peki tüm gerekli şartlar sağlanıp Türkiye’de geliştirilen bir aşı insanlar üzerinde test edilmeye başlasa, yani Faz 3 aşamasına gelinse kaç kişi denek olarak gönüllü olur? İşte bu konuda resmi Telegram kanalımızda bir anket düzenledik.

“Türkiye’nin geliştirdiği koronavirüs aşısı için gönüllü olmak ister miydiniz?” sorusuna 5286 kişi yanı verdi. Sonuçlar söyle:

Hakkında admin

Check Also

Yerli Uçak Motoru Hakkında Açıklama: Sınıfında Açık Ara En Yüksek Performansa Sahip

Yerli Uçak Motoru Hakkında Açıklama: Sınıfında Açık Ara En Yüksek Performansa Sahip

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Twitter üzerinden gerçekleştirdiği açıklamalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir