Anasayfa / Genel / Türkiye ’nin birincil taarruz insansız hava arabulucu Akıncı ’nın belgeseli yayında Video

Türkiye ’nin birincil taarruz insansız hava arabulucu Akıncı ’nın belgeseli yayında Video

Türkiye ’nin taarruz sınıftaki ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Akıncı, YouTube ’da yayınlanan belgeselle karşımıza çıkıyor.

Türk drone üreticisi Bayraktar Savunma kadar geliştirilen araç, yüksek zirve uzun dayanıklılığa sahip insansız silahlı hava arabulucu olarak göze çarpıyor.  Takriben 49 dakikalık videoda Bayraktar Akıncı gelişim süreci gözler önüne seriliyor. Geçtiğimiz yılın şubat ayında başlayan çekimlerin 15 ayda tamamlandığı belirtiliyor. Yönetmenliğini Burak Aksoy ve Altuğ Gültan‘ın yaptığı belgeselde araç hakkındaki teferruat yer alıyor. Toplamda 1.350 kilogram tartma nakliye kapasitesine sahip olan aracın azami kalkış ağırlığı ise 5.5 ton. Araçta bir çok teknolojik çözümlerin de yer aldığını belirtelim. Elektronik yardım podu, uydu haberleşme sistemleri ve engel tespit tadarı bunlardan yalnızca birkaçı. Akıncı aracının ilerleyen dönemde hava füzeleriyle de donatılacağı söyleniyor.

Akıncı özellikleriyle dikkat çekiyor

Hava görevlerinde kullanılması beklenen aracın ilk prototipinin PT-1 olarak adlandırıldığını hatırlatmakta yarar var. 6 Aralık 2019 ’da otomatik taksi ve kalkış sonrası İHA, ilk uçuşunu yapmıştı. 10 Ocak 2020 ’de deneme uçuşlarını başarılı şekilde tamamlayan Akıncı ’nın daha sonrasında PT-2 isimli modeli ortaya çıkmıştı. Bayraktar Akıncı ’nın hava ve yer testleri bundan sonradan iki prototiple devam edileceği söyleniyor. Vasıta bünyesinde barındırdığı teknolojilerle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. LOG ekibi olarak bizim de heyecanla izlediğimiz Akıncı belgeselini haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir