Anasayfa / Genel / Türkiye, Fiyat Düzeyi Endeksine Göre Avrupa ’nın En Ucuz Ülkesi Oldu

Türkiye, Fiyat Düzeyi Endeksine Göre Avrupa ’nın En Ucuz Ülkesi Oldu

Avrupa ’da tüketim mülk ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi yayınlandı. Yayınlanan rapora göre Avrupa ’nın en ucuz alışveriş yapılabilen ülkesi Türkiye oldu. Türkiye ’nin tüketim mülk ve hizmetlerine ilişkin fiyat seviye endeksi 47 ’yken en yüksek endekse sahip ülke 162 ile İsviçre oldu.

Endekse giren ülkeler arasında 27 Avrupa Birliği ülkesi, 3 Avrupa Bağımsızlık Ticaret Birliği ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 namzet ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık yer aldı. Toplamda 37 ülke aralarında yapılan araştırma zarfında ise tüketim mülk ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek olan ülke 162 puanla İsviçre seçildi.

Bu hesaplama, 27 AB üyesi ülkesi genelinde 100 Euro karşılığında alınan aynı mülk ve hizmet sepetinin Türkiye ’de 47 Euro karşılığına eşit gelen Türk Lirası ’yla alınabileceğini gösteriyor. 

Türkiye ’de en yüksek endeks tüketici elektroniği oldu

Buna rağmen daha aşağı gruplara baktığımızda Türkiye’de en yüksek endeksin tüketici elektroniğinde olduğu görüldü. Türkiye ’nin alıcı elektroniği endeksi 99 çıktı. 

başkaca lokanta ve oteller endeksi 51 çıkan Türkiye ’nin bu grupta öteki ülkelere göre daha yerinde olduğu gözlemlendi. Türkiye ’nin minimum endeksi ise giyim grubunda oldu. Giyim endeksi 45 olan Türkiye, karşılaştırmada yer alan diğer 37 ülke aralarında asgari endekse sahip ülke oldu.

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin para birimlerinin ulusal para birimleriyle karşılaştırılarak alım gücünü gösteriyor. Ülkenin fiyat düzeyi endeksi 100 ’den büyük ise, karşılaştırıldığı ülke gruplarının ortalamasına kadar “fiyatı yüksek”, küçükse de “ucuz” olarak kabul ediliyor.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir