Anasayfa / Genel / Türkiye ’den de Kısmen Görülen Ateş Çemberi Güneş Tutulması’ndan Görüntüler Paylaşıldı

Türkiye ’den de Kısmen Görülen Ateş Çemberi Güneş Tutulması’ndan Görüntüler Paylaşıldı

Geçmişteki halk müziği gökyüzündeki desenleri tanıyabilmeleri doğru kendilerini koruyabiliyordu. O zamanlar çoğunlukla kâhin ya da büyücü olarak görülen kişiler, yıldızlara bakarak nehirlerin ne zaman taşacağını, meyvelerin ne zaman olgunlaşacağını, göçmen hayvan sürülerinin ne vakit geleceğini söyleyebiliyordu.

Haliyle bu dek kayda değer olan gökyüzündeki bütün değişiklikler özenle inceleniyordu. Güneş tutulmaları, bu olayların ne net örneği olarak genel olarak büyük bir korkuya niçin oluyor ve yıkım habercisi olarak görülüyordu. 

Alev çemberi Güneş tutulması nedir?

ateş çemberi

Güneş tutulmaları, gezegenimizin uydusu olan Ay ’ın, Güneş ile Dünya arasına girmesi olayıdır. Bu olayda Ay, Güneş ’i ayrıntılarıyla engellerse bütün Güneş tutulması, kısmen engellerse de kısmi Güneş tutulması gerçekleşir.

Güneş Tutulması

Ateş çemberi tutulma ise oldukça nadir bir tutulma türüdür. Yılın en kayda değer üç hava olayından biri olarak kabul edilen ateş çemberi tutulması için Ay ’ın Dünya ile Güneş arasına tamamen girmesi ve bu esnada da Dünya ’ya en uzak konumunda bulunması gerekiyor.

ateş çemberi tutulma

Bu Nedenle Ay, Güneş ’in yüzde 99 ’unu kaplamış oluyor. Geriye Doğru ise yalnızca ateşten bir halka kalıyor. Bu da ortaya neredeyse Avatar serisinden gücenmiş gibi bir görüntünün çıkmasını sağlıyor. Dünyanın dört bir yanından olayın fotoğrafları geliyor.

Görüntüleri Reuters paylaştı

ateş çemberi

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, Ateş çemberi Güneş tutulmasına ait görüntüleri paylaştı. Dünyanın dört bir yanında takip edilen durum ülkemizde de görüntülendi. Ateş çemberinin en net görüldüğü ilimiz ise Hakkari oldu.

Güneş Tutulması

Tutulmanın en net olarak görüldüğü bölgeler ise Afrika, Pakistan, Hindistan ve Çin ’in bir takım bölgeleri oldu. Hem Avrupa ’nın bir kısmından ve Avustralya ’nın kuzeyinden de alev çemberi tutulmasını kısmi olarak bakmak muhtemel oldu. Tutulma, Türkiye saatiyle 06.45 ’te başladı. Tutulmanın sona ermesinin peşinde bizlere fotoğrafçıların ölümsüzleştirdiği bu kareler kaldı.

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir