Anasayfa / Genel / Turkcell’deki Hisselerini Türkiye Varlık Fonu’na Satacağı İddia Edilen Telia’dan Açıklama

Turkcell’deki Hisselerini Türkiye Varlık Fonu’na Satacağı İddia Edilen Telia’dan Açıklama

Türkiye ’nin en büyük GSM operatörlerinden biri olan Turkcell, geniş çaplı bir hisse satışına hazırlanıyor. Şirketin İsveçli ortağı Telia ’nın, elinde tuttuğu hisseleri Türkiye Varlık Fonu isimli şirkete satacağı bahis edildi. Telia, acilen Turkcell ’in hisselerinin yüzde kayda değer bir yüzdesine sahip. 530 milyon dolara denk gelen bu hisselerin tamamının Türkiye Varlık Fonu ’na geçmesi bekleniyor. 

2016 yılında hükümet tarafından kurulan Türkiye Varlık Fonu ’nun başında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor. THY, TP, PTT, Halkbank, TCDD gibi şirketler de bu şirkete bağlı hareket ediyor. Eğer uzlaşma tamamlanırsa, Turkcell ’in de önemli bir hissesi Türkiye Varlık Fonu göre gücenmiş olacak. 

Son günlerde bu iddiaların ortaya çıkmasının ardındaki Telia Company ’den de bir izah etme geldi.

Telia Company ’nin açıklaması:

“Telia Company, Turkcell Holding ’teki payının potansiyel olarak elden çıkarılmasıyla ilgili spekülasyonlara uyarı çekerek, 530 milyon dolar olan Turkcell ’deki dolambaçlı payının elden çıkarılmasıyla ilgili görüşmelerin hala devam ettiğini tasdik ediyor.

Müzakereler halen devam etmekte ve ileri bir süreçtedir, fakat demin bir anlaşmaya varılmamıştır. Telia Company ’nin bu aşamada diğer bir yorumu bulunmamaktadır, ama uygun olduğunda ve gerekli görüldüğünde daha fazla iletişim kurulacaktır.

Telia Company, LetterOne ve Tellia Company ’e ait bir holding şirketi olan Turkcell Holding ’in yüzde 47,1 ’ine sahiptir. Holding ise Turkcell ’in yüzde 51 ’ini elinde bulundurmaktadır. “

Telia tarafından yapılan açıklamalardan görüyoruz ancak çok yakında Turkcell ’e yeni bir ortak gelebilir. Telia, yaptığı açıklamada hisse satışıyla ilgili hangi firmalarla görüştüğünü açıklamadı, ama ortaya çıkan bilgilere kadar bu şirket Türkiye Varlık Fonu. Geniş çaplı satış hakkında yeni bilgiler geldikçe sizleri durumdan farkında edeceğiz. 

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir