arama

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, BTK’dan 5G İzni Aldı

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, BTK’dan 5G İzni Aldı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...
BTK, ülkemizde etkinlik bildiren telekomünikasyon devlerine öbür şehirlerde 5G denemesi yapabilmeleri için izin verdi.

Bir sonraki bağlantı altyapısı olan ve yepyeni teknolojilere imkan sağlayacak 5G teknolojisi, yavaş yavaş kullanıma hazırlanıyor. Bu sene ilk 5G destekli telefonların piyasaya çıkması bekleniyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde başarılı 5G temas denemeleri de gerçekleştirildi.

Ülkemizde ise Turkcell İstanbul ve İzmir’de, Vodafone Türkiye İstanbul ve Ankara’da, Türk Telekom ise sadece İstanbul’da 5G denemeleri yapabilecekler.

Data Teknolojileri ve Iletişim Kurumu, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a verdiği izinler zarfında, yıl sonuna kadar 5G denemelerine izin verdi. Turkcell’in çalışmalarında İstanbul ve İzmir’de 3,5 GHz ve 26 GHz, Vodafone’un çalışmalarında İstanbul ve Ankara’da 3,5 GHz ve 3,7 GHz, Türk Telekom’un çalışmalarında ise İstanbul’da 3,5 GHz bandında 5G bağlantı denemeleri yapılacak.

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Cahit Turan, ülkelerin 2020’de 5G’ye geçmeyi hedeflediklerini ve Türkiye’nin de “bu alanda standart tespit dahil kaide koyucu öncü ülkelerden biri almak istediğini” ifade etti.

Bakan Turhan, şehirlerdeki hizmeti kırsala da götürmek için “Evrensel Hizmet Fonu”ndan yararlanarak böylece çok uygulama yaptıklarını söyledi. Turhan, bilişim ve teknolojideki hıza da aksan yaptı ve  “Bizim de durmadan kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bu, hemen olan, dakikalarla eskiyen bir sektör. Geliştirdiğiniz bir ürünü geliştirmeye devam etmezseniz, ertesi gün bir başkası daha iyi bir ürünü piyasaya sürebiliyor.” dedi.

Bakan sözlerini, “Yıl sonuna kadar devam edecek denemeler için bahşedilen izinlerde, yerli üretim kapasitesinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların önemi de dikkate alınarak, test sürecinde yerli üreticilerle işbirliği şartı getirildi. 5G’ye geçiş sadece söylemle olmaz, araştırmalar yapılması ve ürünler geliştirilmesi gerekiyor. 2020’de bu teknolojiye geçişi hedefleyen ülkemizin, yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği ürünlerle bunu başarmasını hedefliyoruz.” biçiminde sonlandırdı.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/btkdanturkcell-vodafone-ve-ttmobile-5g-izni,A1sc6RPdH0qKDWbJD2PzHQ