Anasayfa / Genel / Türk Profesör, Türkiye ’deki Tehlikeli Deprem Bölgelerini Açıkladı

Türk Profesör, Türkiye ’deki Tehlikeli Deprem Bölgelerini Açıkladı

Dün saat 17.24’te Bingöl‘ün Karlıova ilçesinde gerçekleşen 5.9 şiddetindeki zelzele, bölge halkında büyük bir korkuya niçin oldu. Dün akşamın şokunu henüz üzerlerinden atamayan Bingöl, bu sabah 5.6’lık iki sarsıntı daha yaşadı. Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de hissedilen depremde, enteresan aşağı kalan bir korucu hayatını kaybederken, 18 yurttaş da yaralandı.

Depremlerin arkasından Sözcü gazetesine değerlendirmelerde bulunan Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Doğu Anadolu fay kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Türkiye’nin deprem haritasına baktığımız zaman önemli hareketlilikler var” ifadelerini kullandı.

Dün Bingöl’de yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde, 1 korucu şehit olurken, 18 yurttaş yaralandı

bingöl

Zelzele beklenen yerlere bakıldığında Muş, Varto, Bingöl, Erzincan, Erzurum ’un öncelikli olduğunu belirten Prof. Dr. Ercan, “Çünkü Doğu Anadolu fay kırığı en sonunda Kuzey Anadolu fay kırığı ile birleşti. Doğu Anadolu kırığı üstünde yer sarsıntısı yoğunluğu yüzde 13 iken Kuzey Anadolu kırığında yüzde 53 oldu. Dolayısıyla Doğu Anadolu kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Gerginlik buraya aktı ve bu alan tetik durumunda. Buralara önem verilmesi gerekir” dedi.

Gelecek 10 yıl içinde Sakarya çukuru, Kaynaşlı, Düzce, Adapazarı, Akyazı ve İznik bölgelerinde deprem riskinin yüksek olduğuna uyarı çeken Prof. Dr. Ercan, Okumuş-Büyük Menderes çukurunun bulunduğu Denizli’den başlayıp Nazilli, Aydınlatılmış, Kuşadası, Söke, Simav ve Sisam Adası ’nın bulunduğu kesimindeki fay hatlarının da gergin olduğunu açıklama etti.

“Türkiye’nin deprem haritasına baktığımız vakit önemli hareketlilikler var” 

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan

Prof. Dr. Ercan, “Güney Ege yayı olarak aldığımız Dalma Batma kuşağının Girit, Rodos, Fethiye, Finike, Kaş ve Marmaris kesiminde stres birikimi var. Ege sularındaki gerginlik, son bir yıldır Ege ’nin doğusuna doğru kayma eğiliminde” dedi. Prof. Dr. Ercan, gelecek olan yeni zelzele veya depremlerin laf konusu yerlerin hepsinde olacağını, fakat hangi sırayı izleyeceğinin kestirilmesinin fazla güç olduğunu söyledi.

Ülke genelinde en tehlikesiz bölgeler olarak Gürcistan ve Artvin ’den başlayıp Bulgaristan sınırına dek Karadeniz kıyılarını bildiren Prof. Dr. Ercan, buna ek olarak, Kilis, Şırnak, Diyarbakır’ın güney kesimleri, Yozgat ve Sivas’ın orta kesimleri, Ankara, Konya, Karaman ve Niğde dolayları ile Trakya’nın kuzey kesimini de çok güvenli yerler olarak sıraladı.

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir