Anasayfa / Genel / Türk Profesör, Koronavirüs Olgu Sayısının 10’un Altına Düşeceği Mümkün Tarihi Açıkladı

Türk Profesör, Koronavirüs Olgu Sayısının 10’un Altına Düşeceği Mümkün Tarihi Açıkladı

Türkiye’de koronavirüs salgınında olgu sayılarındaki azalmayı değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Salgınlardaki olgu sayıları azalırken dimdik bir azalma döneminden sonra, dağın eteği gibi bir dirençle karşılaşılır ve azalma hızı birazcık yavaşlar. Bu daha sağlıklı bir yavaşlamadır. Tez sıfırlara inerse ‘biz bir takım vakaları atlıyor olabiliriz’ anlamına gelir. Dolayısıyla bunun az çok 4-6 hafta civarında olabileceğini tahmin ediyorum. Kaldırılamayacak hiçbir tedbir yok. Yeter oysa siz zorunlu önlemleri alın. Biz zaten bir süre maskeli ve mesafeli yaşayacağız. Bunun ne dek süreceğini anlatmak kuvvet ama ben 4-6 aydan önce olabileceğini düşünmüyorum. Açıkçası vaka sayılarının yavaş inmesi daima daha tehlikesiz ortamdır. Bu sizin vakaları yeteri dek etkinlikle taradığınızı ve tespit ettiğinizi gösterir. Siz bir haftada, iki haftada 10’un aşağıda sayılara inerseniz ‘bir takım vakaları atlıyorsunuz’ anlamına kazanç. Direnç zaten salgının yaradılıştan bir şey” dedi.

’10’lu Rakamlar 4-6 Hafta Sonra’

Belirti göstermeyip virüs içeren insanları bulmanın, belirtisi olanları bulmak kadar kolay olmadığına dikkat çeken Ceyhan, “Bir dirençle karşılaşırsınız. Bunu Almanya da yaşıyor. Mesela 7-8 binlerden çabuk binin altına indiler; ama fazla uzun süredir 600-700 gibi rakamlarda takılıp kaldılar. Bu doğaldır. Bizde de söylediğim gibi vaka sayısı birkaç gündür 900, bin civarında.” dedi.

‘Türkiye İçin Yaptıkları Tahminler Tutmadı’

Prof. Dr. Ceyhan, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin Türkiye’de koronavirüsün 8 Eylül’de bitebileceği yönündeki açıklamalarını da değerlendirerek, “Daha önce de böyle bir şey yayımlandı. Bu gerçekte Singapur Üniversitesi’nin yayını değil. Singapur Üniversitesi’nden bir kişinin kendi bir modelleme yaparak ülkelere kadar yaptığı bir varsayım. İlk yaptıkları tahminlerin az kalsın hiçbiri tutmadı. Onların tahminlerine bakarsanız Türkiye’de şimdiden bitmişti. Hatta yalnızca bizde değil birçok ülkede çoktan bitmişti bu meslek. Lakin hemen şimdi biten hiçbir ülke olmadı. Ben bunu yapanın bizden daha iyi modelleme yaptığı düşüncesinde değilim. Akademik kariyerini de bilmiyorum. Olur Ya kariyeri bizlerden fazla daha düşük birinin yaptıklarının dikkate alınmasını bizler öbür hesaplar yaparken çok içten bulmuyorum. Ben de örneğin oturup dünyayla ilgili tahminlerde bulunuyorum, modellemeler yapıyorum. Fakat oradaki millet benden fazla kendi bilim adamlarının yaptığı tahminleri dinliyor. Benim önerim bizlerin yaptığı modellemelerin dikkate alınması daha uygun olur diye düşünüyorum. Afiyet Bakanlığı’ndan arkadaşlar da yapıyor bunu bizler de yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hakkında admin

Check Also

Samsung Galaxy Z Flip2'nin Galaxy S21 Serisinden Sonra Tanıtılacağı İddia Edildi

Samsung Galaxy Z Flip2’nin Galaxy S21 Serisinden Sonra Tanıtılacağı İddia Edildi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, katlanabilir cihazlarda yeni bir tasarıma geçiş yaptığı akıllı telefonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir