Anasayfa / Genel / Türk Profesör, Bu Hafta Sonu Uygulanacak Sokağa Çıkma Yasağının Gerekçesini Açıkladı

Türk Profesör, Bu Hafta Sonu Uygulanacak Sokağa Çıkma Yasağının Gerekçesini Açıkladı

Dün gece saatlerinde İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak 15 şehirde cumartesi ve pazar günü için sokağa çıkma yasağı duyuru edildiğini duyurdu. Normalleşme adımlarının atıldığı günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi birçok insanda soru işaretleri oluşmasına niçin oldu. 

Önümüzdeki hafta sonu için bildiri edilen sokağa çıkma yasağının gerekçesini Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Cefa açıkladı. Prof. Dr. Azap, Habertürk ’te katıldığı canlı yayında pandemi kurullarının ve il sağlık durumu müdürlüklerinin olgu sayılarının arttığını bildirdiğini söyledi. 

Gaziantep, Diyarbakır ve Karadeniz Bölgesi ’nden birkaç şehirde olgu sayıları artıyor

sokağa çıkma yasağı

Prof. Dr. Alpay Azap; Gaziantep, Diyarbakır ve Karadeniz Bölgesi ’nden birkaç şehirde olgu sayılarının arttığını söyledi. Ankara ’da da beklenen azalmanın görülmediğini söyleyen Prof. Dr. Cefa, bir takım şehirlerde salgının yeni başlıyor olabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Cefa, salgının başlangıcında vakaların büyük bir kısmının İstanbul ’da olduğunu, fakat derhal İstanbul ’da salgının kontrol altına alındığını açıkladı. Prof. Dr. Cefa, açıklanan sayıların Türkiye ’nin geri kalanını gösterdiğini de söyledi. 

sokağa çıkma yasağı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ’nın “İkinci dalgayı beklemiyoruz” açıklaması hakkında da izah etme yapan Prof. Dr. Azap, Sağlık Durumu Bakanı ’nın değerlendirmesinin önümüzdeki birkaç aylık dönem için yapılmış bir değerlendirme olduğunu söyledi. Prof. Dr. Cefa, önümüzdeki birkaç ay içinde olgu sayılarında bir düşüş olmasa deha bir artış olmayacağını sözlerine ekledi. 

Prof.Dr.Cefa, olgu sayılarında artış olsa dahi bu artışın ufak sayılarda olacağını söyledi. Onlu, yirmili veya ellili sayılarda olgu artışlarının görülebileceğini söyleyen Prof.Dr.Azap, olgu sayılarının arttığı illerde önlemlerin devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. 

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir