Anasayfa / Genel / Türk Hackerlar Yorumladı: Filmlerdeki Hack Sahneleri Ne Kadar Gerçekçi? (Video)

Türk Hackerlar Yorumladı: Filmlerdeki Hack Sahneleri Ne Kadar Gerçekçi? (Video)

Koronavirüs daha da hızlandırmış olsa da aslında tüm dünya uzun zamandır bir dijital dönüşüm içerisinde. Bu dijital dönüşüm, fiziksel kayıt defterlerinin yerini bilgisayarlardaki metin dosyalarına bırakmasıyla başladı ve artık resmi işlemler dahil hemen hemen tüm işlemlerimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Dijital dönüşüm, fiziksel ‘zahmet ’ gerektiren işlerin kolaylaşması açısından avantaj sağlasa da; dijital ortamda Dünya ’nın herhangi bir yerindeki sunucuya Dünya ’nın başka herhangi bir yerindeki cihaz üzerinden bağlanmak mümkün olduğundan güvenlik konusunun ciddi bir dezavantaj olduğunu söylemek mümkün.

beyaz şapkalı hacker

Tepkikolik adlı kanala konuk olan beyaz şapkalı hackerlar Mehmet Dursun İnce, Atıl Samancıoğlu, Sedat Özdemir ve Enes Aslanbakan, bazı filmlerdeki ‘hack ’ sahnelerini izlediler ve sahnelerde kullanılan yöntemlerin gerçeğe ne kadar yakın olduğunu yorumladılar. Hackerların sahneler hakkında yaptığı bazı yorumlar, siber güvenliğin ne gibi zaafları olduğunu da anlamamızı sağlıyor.

Videoya konuk olan beyaz şapkalı hackerlar; Mr. Robot, Iron Man, James Bond, Fast and Furious gibi popüler filmlerdeki hack sahnelerinin uygulamada gerçeğe uzak, teoride ise gerçeğe yakın olduğunu belirtiyorlar. Bazı filmlerdeki sahneler ise bırakın hacklemeyi, standart bilgisayar kullanımının bile yanından geçmiyor.

Hackerların filmlerdeki hack sahnelerini yorumladıkları video

Hakkında admin

Check Also

Uzaylı İstilası Temalı 15 Kaliteli Bilim Kurgu Filmi

Uzaylı İstilası Temalı 15 Kaliteli Bilim Kurgu Filmi

1969 yılında aya ilk adımın atılması ile beraber uzaylı filmlerinde büyük bir artış yaşandı. En …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir