Anasayfa / Genel / Türk Bilim İnsanı, 400 Bin Dolarlık Araştırma Ödülünün Sahibi Oldu

Türk Bilim İnsanı, 400 Bin Dolarlık Araştırma Ödülünün Sahibi Oldu

Amerikan Kanser Araştırma Kurumu ve İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği yarışmayı kazanmayı başaran Dr. Geylani Can, 400 bin dolar değere sahip ‘Transatlantik Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans ve yüksek lisans mezunu Dr. Can, Harvard Üniversitesinde Kimyasal Biyoloji ve Moleküler Farmakoloji Bölümünde çalışmalarına devam ediyor.

İsveç’te yer alan Karolinska Enstitüsünde de etkinlik belirten Can, DNA’da meydana gelen değişiklikleri fazla süratli saptama edebilecek bir usul keşfetti ve patent başvurusunu gerçekleştirdi. Ödülü almaya yargı şampiyon 4 projeden birinin mimarı olan Can, projeyle birlikte hücreli bölünmesi sona ererken ortaya meydana çıkan DNA hasarlarının nasıl tamir edildiğini izleyecek

Geylani Can, kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek hedefleri bulmak için çalışmaya başladı:

Geylani Can

Günümüzün en zorlu hastalıklarından biri olan kanser ilk önce edinmek üzere dağıtılmış hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek hedefleri bulmak için çalışmalarına başlayan Türk bilim insanı, 4 yıl baştan başa devam edecek. Çoğu kişiyi heyecanlandıran bu proje, Harvard Üniversitesi ve İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü kadar laboratuvar imkanları ile desteklenecek.

Yarışmanın henüz kariyerine yeni başlamış bilim insanlarını desteklemek nedeniyle düzenlendiğini gösteren Can, binin üstünde kişinin katılım gösterdiği bu yarışmada ödülü almaktan nedeniyle çok mutlu olduğunu dile getirdi. Can, yaptığı açıklamada “Kanserli hücrelerin genomunda ise koskocoman bir kaos var. Bu kaosun nasıl başladığını bu projeyle anlamaya çalışıyorum. Her şey yolunda bu vesileyle, DNA kendini çoğaltırken ne gibi bir problem oluyor da biz böyle büyük bir karmaşaya gidiyoruz. Projede bunu anlayacağız. Bunun sonucu istediğimiz sonuçlara ulaşırsak yalnızca kanser yok birçok hastalığın gelişimini engellemiş olacağız” biçiminde konuştu.

Bunlarla birlikte koronavirüs testi üzerinde de çalışmalarda bulunan Dr. Geylani Can, testin pazara çıkması için son bir evre kat etmeleri gerektiğini belirtti. Hem, kısa bir vakit içerisinde koronavirüs teşhisi için yaptığı çalışmanın da sonuçlanacağının altını çizdi.

Hakkında admin

Check Also

Redmi Note 10 4G, 3C Sertifikası Aldı

Redmi Note 10 4G, 3C Sertifikası Aldı

Geçtiğimiz ay ‘M2010J19SC’ model numaralı 4G destekli bir Xiaomi akıllı telefon, Çin’in MIIT veri tabanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir