Anasayfa / Genel / Tüm Detaylarıyla GTA 6: Olası Çıkış Tarihi, Hikayesi ve Karakterleri

Tüm Detaylarıyla GTA 6: Olası Çıkış Tarihi, Hikayesi ve Karakterleri

Oyun âleminin en önde bulunan temsilcilerinden birisi hiç kuşkusuz Grand Theft Auto serisi. Oyuncuların en büyük umudu ise bu serinin “Grand Theft Auto 6” isimli bir oyunla kısa bir zamanda kapımızı bir defa daha çalması. Şimdilik çıkış tarihi ile ilgili resmî bir veri bulunmayan GTA 6, internet ortamında hakkında en fazla kuram paylaşılan yapımlardan biri. Bizler de bu teorilerin mantık sınırları içinde olanlarına kulak vereceğiz.

Yazımızda GTA 6 ’nın fiyatı, çıkış tarihi ve sistem gereksinimleri gibi merak edilen çoğu konu hakkında dikkatle seçtiğimiz iddialara yer vereceğiz. Bahsettiğimiz iddialardan bazıları şimdilik sadece spekülasyon seviyesinde olsa da bir takım iddialar çok önemli temellere oturtulmuş durumda. Dilerseniz GTA 6 ’ya ait irdeleyeceğimiz detaylara bir göz atalım.

GTA 6 hakkında bildiğimiz her şey:

Çıkış tarihi, Mümkün sistem gereksinimleri, Harita ve şehirler, Öykü, Bayan kişilik, Oynanış dinamikleri, Fragman tarihi, Fiyatı, Destekleyeceği platformlar.

Yazımıza geçmeden önce manâlı bir hatırlatma yapıyoruz. Rockstar Games, GTA 6 hakkında bütün bir kara kutu gibi davrandığı için elimizde resmî hiçbir açıklama bulunmuyor. Oysa resmî kaynaklara yakın haberler gelen bilgiler var. Bu sebeple biz de içeriğimizde resmî talimatlar yerine genelde realist bulgulara dayanan iddialara ve tamamen temsili görsellere yer verdik. Eğer iyi bir çocuk olursak belki ileride GTA 6 ile ilgili resmî bilgilere kavuşabiliriz.

GTA 6 çıkış tarihi:

gta v

GTA V, PlayStation 5 için de duyurularak üç öbür jenerasyonda da kendine yer bulan bir oyun oldu. Oyun PlayStation 5 ’e 2021 yılında çıkış yapacağı için GTA 6 ’nın 2021 yılında çıkacağını ummak çok gerçekçi olmaz. 2022 ise iyimser bir varsayım gibi görünüyor. Elimizde bulunan verilere dayanarak bir tahmin yaparsak, GTA 6 ’nın 2023 Nisan ve 2024 Mart aralığında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Gelin bu tahminin dayanağını da açıklayalım. Rockstar Games, Take-Two Interactive isimli dağıtıcı şirketin bünyesinde bulunuyor. Yani Rockstar tarafından geliştirilen oyunların pazarlaması için ayrılan bütçe, Take-Two Interactive tarafından belirleniyor. Bu durum sansasyonel bir ayrılık yaşanmadığı sürece GTA 6 için de geçerli olacak. Zaten GTA 6 için yapılan 2023-2024 tahmini de Take-Two ’nun bütçesiyle ilgili yaptığı açıklamadan ortaya çıkıyor.

gta v redux

Take-Two Interactive ’in yaptığı açıklamaya kadar şirketin 2023 Nisan-2024 Mart aralığını kapsayan parasal yılına pazarlama için ayırdığı bütçe 89 milyon dolar. Yine şirketin paylaştığı verilere göre bu meblağ, öteki bütün yıllardan çok daha pozitif. Böyle bakıldığı süre GTA 6 ’nın 2023-2024 parasal yılı içerisinde çıkacağı az kalsın kesin gibi görünüyor. Fakat üzerinde durulması gereken diğer bir konu daha var.

2020-2025 aralığında Take-Two bünyesinden toplamda 93 tane farklı oyun piyasaya sürülecek. 2023-2024 parasal yılına ayrılan bütçenin öteki senelere oranla bu değin fazla olmasında GTA 6 dışarıda geliştirilen birçok öbür oyunun da etkisi olabilir. Son olarak umutları taze tutacak bir data verelim: Inkar Dead Redemption 2 ’nin tahmini çıkışı, Take-Two ’nun o döneme ait paylaştığı bütçe bilgilerine kadar yapılmış ve dürüst çıkmıştı.

GTA 6 mümkün sistem gereksinimleri:

Minimum:

İşletim sistemi: Windows 10 64 bit İşlemci: Intel Core i5-4460 / AMD FX-8350 Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 4GB Hafıza: 8 GB Depolama: 100 GB kullanılabilir alan

Önerilen:

İşletim sistemi: Windows 10 64 bit İşlemci: Intel Core i7-8700K / AMD Ryzen R7 1700X Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti / AMD Radeon RX Vega 64 Liquid Hafıza: 16 GB RAM Depolama: 100 GB kullanılabilir alan

Derhal belirtelim, GTA 6 için kayıtlı tahmini sistem gereksinimleri şu lahza için büyük ölçüde spekülasyondan ibaret. Hiçbir şekilde Rockstar Games göre yapılan bir açıklamaya ya da herhangi bir bulguya dayanılarak yapılan tahminler yok. Oyunun çıkacağı dönemi bile bilmiyorken oyunun sistem gereksinimleriyle ilgili gerçekçi bir tahmin etmek muhtemel yok. 

Dileriz yakın bir gelecekte Rockstar Games tarafından paylaşılan devlete ait bilgiler ile bu başlığı güncellemek nasip olur. Buradan Rockstar Games ’e sesleniyoruz: Seri GTA 6 getir kardeşim, ekran kartı soğudu 🙁

GTA 6 haritası ve şehirler:

gta 6 muhtemel harita

GTA 6 ile birlikte GTA serisinin en sevilen şehirleri olan Los Santos, Vice City ve Liberty City ’ye geri döneceğiz gibi görünüyor. Bu iddianın arkasından oldukça sağlam bir sızıntı yer alıyor. Bahsettiğimiz akıntı Glassdoor isimli, çalışanların şirketleri hakkında incelemeler yazdığı bir platformdan geliyor. Glassdoor güvenilir bir platform çünkü sitede bulunan her analiz, önce site yönetimi tarafından onaylanıyor.

İncelemenizi site yönetimine onaylatmak için o şirkette çalıştığınızı belgeler göstererek kanıtlamanız gerekiyor. Yani birazdan bahsedeceğimiz akış kuşkusuz hayatının bir döneminde Rockstar ’da, iddia ettiği pozisyonda çalışan bir insan göre yapıldı. Şimdi dilerseniz ortaya çıkan sızıntının detaylarına bakalım.

gta6lsvclc

Sızıntının sahibi Rockstar ’da ‘tester ’ olarak çalışmış olan biri. İlk bakıldığı süre gayet normal görünen bu inceleme, “yönetime tavsiyeler” kısmı altında yaklaşık olarak bir akrostiş ortaya çıkaran maddelere sahip. Maddelerin ilk harfleri birleştirildiği vakit ortaya “GTA6LSVCLC” öbeği çıkıyor. Yani Los Santos, Vice City ve Liberty City ’nin baş harfleri. Yukarıda gördüğünüz harita da bir grafikerin bu üç şehri birleştirmesiyle ortaya çıktı.

GTA 6 hikayesi:

vinewood

GTA 6 ile ilgili teorilerin en yoğun olduğu alan tabii oysa oyunun hikayesi. Tüm teoriler yalnızca spekülasyondan ibaret. Güvenilir kaynaklarla desteklenecek bir öykü sızıntısı demin yaşanmadı. Ortaya atılan bütün iddialar hayran teorilerine dayanıyor. Bu hayran teorileri de yeni hikayenin bilim kurgu türünde olacağına dek uzanan, insana “yok bundan böyle daha neler” dedirtecek seviyede. Gerçekçi bulgularla desteklenebilen bir teori ortaya çıktığı süre bu kısmı güncelleyeceğiz.

GTA 6 ’nın başrolünde bir bayan şahsiyet görecek miyiz?

gta v hayran afişi

GTA 6 ile ilgili en fazla dile getirilen isteklerden biri bu sefer oynanabilir karakterler aralarında bir bayan şahsiyet de olması yönünde. GTA 6 ’nın da GTA V gibi birden artı karakterle oynanıp oynanmayacağını bilmediğimiz gibi bu karakterlerden birinin bayan olup olmayacağını da hemen şimdi bilmiyoruz. 2020 ’de kurucularından olduğu Rockstar ’dan ayrılan Dan Houser ’ın, 2013 yılında GTA V için yaptığı bir görüşme konuya ışık tutabilir.

Dan Houser, oyunlarına bayan başrol eklemeyi yapılacaklar listesinde üstünü çizmeleri gereken bir madde olarak görmektense açıklama yapmak istedikleri hikâyeyi bir kadın karakterle anlatabilecekleri bir oyun yapmayı beklediklerini söylüyor. “Gelecekte böyle bir şey olabilir mi?” sorusuna evet cevabını verdiğini de eklemek gerek. Hatta içten koşulların oluştuğu, kadın başrole sahip bir oyun yapmanın mükemmel olabileceğini söylüyor.

Dan Houser her ne değin şirketten bölünmüş olsa da şirketi birlikte kurduğu ağabeyi hâlâ şirketteki pozisyonunda çalışmaya devam ediyor. Biz de Dan Houser ’ın 2013 yılında verdiği röportajda sadece kendi fikrinden değil, şirketin genel görünüm açısından bahsettiğini düşünüyoruz. Bu yüzden belirttiği düşünceler, kendisi şirketten ayrılmış olsa bile geçerliliğini koruyor.

GTA 6 oynanış dinamikleri:

michael de santa

Oynanış dinamikleri de demin doyurucu nitelikte sızıntılara sahip değil. Oysa GTA serisi ile ilgili olarak söylenebilecek en dürüst şeylerden biri tabii ancak her yeni oyunla, oynanış tarafında oyun camiasına ders verecek nitelikte yenilikler sunması. O yüzden GTA 6 ’nın oynanış dinamikleriyle ilgili şu noktada söylenecek fazla bir şey olmasa da epeyce reformcu bir oynanış sunması yüksek olanak.

Bir GTA 6 fragmanı ne vakit görürüz?

gta v

Rockstar Games, bünyesinde geliştirdiği oyunları saklamak konusunda sektörde bulunan en başarılı şirketlerden biri. GTA V ve Red Dead Redemption 2 oyunlarında gördüğümüz strateji bunun en büyük örneği. İki oyun için de çıkacağı açıklanana dek ne bir görsel ne de bir video sızıntısı yaşanmadı. Duyurulduktan birkaç gün daha sonra da bir fragmanla tanıtıldı. Kısacası GTA 6 ’nın fragmanına dair herhangi bir şey görmemiz için önce Rockstar ’ın oyunu resmî olarak duyurması gerekiyor.

GTA 6 fiyatı ne olur?

lamar davis

GTA 6 gibi AAA oyunların yurt dışı fiyatları 60 dolar/60 euro civarında seyreder. Oyunun bırakın hangi mağazalarda satılacağını, hangi platformlara çıkış yapacağını bile bilmediğimiz için GTA 6 ’nın Türkiye fiyatı şimdilik tamamıyla oyunun çıkış oluşturacağı tarihteki döviz kurlarına bağlı. Oyunun Türkiye fiyatıyla ilgili net bir bilgiye ulaşmamız için ilk kez çıkış tarihi, çıkış oluşturacağı platformlar ve satın alınabilecek mağazalar gibi bilgilerin paylaşılması gerekiyor.

GTA 6 hangi platformlara çıkabilir?

trevor

Rockstar Games ’in yakın zamanda meydana çıkan bütün oyunları önce konsollar, sonradan da bilgisayarlar için piyasaya sürüldü. Bilgisayar oyuncuları GTA V ’e kavuşmak için konsol oyuncularından iki sene daha fazla bekledi. Inkar Dead Redemption 2 ise konsollara çıkışından bir sene sonradan bilgisayarlara getirildi. GTA 6 ’da da aynı bir strateji izlenmesi mümkün.

GTA 6 ’nın bilgisayar ve çıkış yaptığı zamanki popüler konsollara çıkış yapacağını tahminde bulunmak için Rockstar içinden bir sızıntı yaşanmasına lüzum değil. Buradaki başlıca soru, GTA 6 ’nın hangi konsol modellerine geleceği. Oyunun şimdilerde en mantığa sığan tahmini çıkış tarihi 2023-2024 aralığı olduğuna tarafından oyun çıktığı vakit PlayStation 4 ve Xbox One model konsollar epey bir eskimiş olacak.

gta v

GTA her oyunuyla teknolojinin sınırlarını zorladığı için çıktığı dönemin peşinde kalmış bir konsola çıkış yapması o kadar muhtemel yok. Bir tarafta PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi az kalsın beygir gücünde çalışan konsollar için geliştirilen bir oyunu, PlayStation 4 ve Xbox One gibi dönemin ardındaki kalmış konsollara da uyumlu edebilmek için oyundan teknik anlamda fedakarlığa gidilir mi? Sanmıyoruz.

GTA 6 hakkında ortalıkta dönen en gerçekçi iddialar şimdilik bu değin. Gelecekte yaşanacak gelişmeler doğrultusunda içeriğimizde düzenlemelere gideceğiz. O yüzden bizi takipte kalmayı unutmayın. Dilerseniz biraz daha durdurma alırsa GTA 6 ile yakın zamanlarda çıkması muhtemel olan Watch Dogs: Legion hakkında bildiklerimizi paylaştığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir