Anasayfa / Genel / TÜBİTAK Başkanı: ‘COVID-19 ’u Tehdit Değil Fırsat Olarak Görmeyi Tercih Ettik ’

TÜBİTAK Başkanı: ‘COVID-19 ’u Tehdit Değil Fırsat Olarak Görmeyi Tercih Ettik ’

Tüm dünyada geniş çaplı önlemler alınmasına niçin olan koronavirüs pandemisi, ülkemizi de manâlı bir şekilde etkiliyor. genellikle olumsuz etkileri olan bu pandemi, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ’a kadar bir fırsat olabilir. “STAR bursiyerlerimizi, daha pozitif soruna çözüm elde etmek için sonuç ve etki odaklı girişimlerimizde, ülkemizin geleceği için kilit önemde görüyoruz” biçiminde açıklama yapan Prof. Dr. Mandal, koronavirüs pandemisi sürecinde Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) zarfında görev yapan lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası bursiyerlere yardım verdiklerini söyledi. 

Mandal, STAR programındaki bursiyerlerin “COVID-19 Araştırma Projeleri Çağrısı” kapsamında koronavirüsün teşhis ve tedavisine karşın araştırmalarda yer alması için özendirme etmeyi ve desteklemeyi amaçladıklarını söyledi.

STAR programındaki öğrencilerle sanal ortamda bir araya gelen Mandal, “Bu güç süreçte kariyerleriniz için fırsat meydana getirmek üzere bir araya geldiniz. Ülke namına, insanlık adına katkıda bulunmak istediniz. Bu süreçte olmak istemeniz fazla kıymetli. STAR bursiyerlerimizi, daha artı soruna çözüm olmak için sonuç ve etki odaklı girişimlerimizde, ülkemizin geleceği için kilit önemde görüyoruz. Sizlerin katkısının sadece bu dönemde değil ileride de süreceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

COVID-19 ’u korkutma yok fırsat olarak görmeyi seçim ettik

Koronavirüsü bir tehditten ziyade fırsat olarak gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Mandal, COVID-19 sürecinde anahtar kelimelerin “birlikte alıştırma ve birlikte başarma” olduğunu belirtti. Orta ve uzun vadeli planlarını eyleme dökmek istediklerini söyleyen TÜBİTAK Başkanı, “COVID-19, bu süreci hızlandırdı. Salgın bizi daha planlı, programlı ilerleme noktasından, seferberlik sürecine soktu. Biz de COVID-19 ’u tehdit değil fırsat olarak görmeyi seçim ettik” şeklinde izah etme yaptı. 

STAR programını önümüzdeki süreçte de devam ettirmek istediklerini söyleyen Mandal, programın gelecekte sadece sağlık alanına tabi kalmadan; zelzele, yiyecek güvenliği, siber güvenliği gibi pek çok farklı alanlara yönlendirilmiş alanda da devam etmesini istediklerini belirtti. acilen programa başvuran 340 kişiden 300 ’ünün sürece dahil olduğunu söyleyen TÜBİTAK Başkanı, “Olası olduğunca kimseyi haricen bırakmamaya özel bir uğraş gösterdik. STAR ’ın profili; 118 lisans, 85 yüksek lisans, 70 doktora ve 27 doktora sonrası araştırmacıdan oluşuyor.” dedi.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir