Anasayfa / Genel / TSMC, 3 nm Yongalardan Önce Alternatif Bir Sürüm Çıkartacak

TSMC, 3 nm Yongalardan Önce Alternatif Bir Sürüm Çıkartacak

Dünyanın en büyük benzeri iletken üreticisi TSMC, gelecek yonga mimarilerinde manâlı adımlar atıyor. Şirket, halihazırda bu yıl 5 nm mimariye sahip yongaları üretmeye başlayacak. Bu yongalar, halihazırda 7 nm sürecinde üretilen yongalardan fazla daha artı transistör bulunduracak. Normalde 7 nm yongalarda mm kare başına 91,2 milyon transistör bulunurken, 5 nm mimarili yongalarda bu sayı 171,3 milyon transistöre çıkıyor. 

TSMC, 5 nm yongaları şimdiden Apple ve Huawei gibi yonga seti üreticilerine tedarik etmeye başlıyor. Mesela iPhone 12 ailesi, her biri 15 milyar transistöre sahip olan A14 Bionic yonga setlerine sahip olacak. iPhone 11 ’in yonga seti olan A13 Bionic, 7 nm mimariyi kullanıyor ve 8,5 milyar transistöre sahip

Şirket, 3 nm ’den önce ilave bir sürüm çıkaracak

TSMC, 3 nm sürecine kadar oluşacak boşluğu doldurmak için 2023 yılına değin 5 nm olsa da 4 nm gibi operasyon yapabilecek “N4” sürecini açıkladı. Bu yongalar, 5 nm oldukları için önceki cins yongalarla uyumlu kaldığı gibi bazı performans ve enerji iyileştirmelerine sahip olacak. TSMC, 7 nm ’den 5 nm ’ye geçerken performans olarak iyileştirilen yongaları piyasaya sürmüştü.

TSMC 3 nm yongalar üretecek

Moore yasasına göre sözde geçirgen transistör yoğunluğu, her iki yılda bir, iki katına çıkar. Bu şart, çok uzun yıllardan beri bu şekilde devam ediyordu, ancak mimari daha da küçüldükçe bu yasaya uymak da daha fazla zorlaşıyor. Bu teknolojik gelişmelerde pek manâlı bir gelişme kaydedildi fakat önümüzdeki yıllarda yongaların 3 nm mimarisinde kullanılacağı düşünülüyor. 

En büyük benzeri-geçirgen üreticisi TSMC ’nin dıştan bir öteki heybetli yarı-iletken üreticisi Samsung ’un da 3 nm yongalar üstünde çalıştığı biliniyor. Bu mimaride ulaşılacak transistör yoğunluğunun mm kare başına 300 milyona ulaşması bekleniyor. 

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir