arama

TSK, Envanterine Artırılmış Gerçeklik Ürünleri Ekliyor

TSK, Envanterine Artırılmış Gerçeklik Ürünleri Ekliyor
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...

ASELSAN yakın zamanda BİTES’e ortak olmuştu. BİTES’in 2018 Simülasyon ve Eğitim Ödülleri Mucizevi Yenilikçi Ürün Kategorisi’ndeki aday ürünü Artırılmış Realite Tabanlı Bakım Destek Sistemi, donanmanın kullanımına sunuldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı SSB), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ADİK-EVLILIK YÜZÜĞÜ ve BİTES yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen sistemin son testleri başarıyla tamamlandı.

TSK envanterine birincil kere artırılmış realite ürünleri dahil edilirken, bu ürünlerin o kadar çok öbür kullanım alanı bulunuyor. İstihbaratın alınması ve değerlendirilmesinden içten şekilde gözlem ve inceleme yapılmasına, bakım ve onarım faaliyetlerinin simülasyonlarla mükemmelleştirilmesinden eğitimin görselleştirilerek daha süratli ve etkin ayla getirilmesine pek çok alanda artırılmış hakikat kullanılabiliyor.

Sistem baştan sona arıza tespiti ve tamiri, teknik ve operasyonel zorluklar artırılmış gerçeklik sayesinde zahmetsizce atlatılabilecek. Operasyonların sağ salim atlatılabilmesi için arızaların süratli şekilde tespiti ve kısa sürede onarılması büyük siklet taşıyor.

Sistem başlangıçta Tuzla sınıfı karakol botlarında kullanılacak. Kullanılan ekipmanlar doğru holografik olarak bilgiler alacak olan bakım personeli, ona kadar çalışmalarını devam ettirecek. Personel, yapılacak işi derhal izleyerek yapabilecek. Özellikle eğitim sürecinde program her türlü yönlendirme, eğitim ve güvenlik işlemini gerçekleştirebilecek şekilde tasarlandı.

İlerleyen aşamalarda uzmanlar, bu artırılmış realite sistemini kullanarak görevlileri yönlendirebilecek. Yapay akıl sistemleri de projeye dahil edilecek ve sorunlar daha ortaya çıkmadan müdahale etmek mümkün ışık halkası gelecek. Bu sistem doğruca, bilhassa harp durumunda ordu efektif ve süratli şekilde tamir işlemlerini gerçekleştirecek.