Anasayfa / Genel / Trump, Twitter ’ı Kapatmakla Korkutma Etmesinin Ardından Sosyal Ağ Kararnamesini İmzaladı

Trump, Twitter ’ı Kapatmakla Korkutma Etmesinin Ardından Sosyal Ağ Kararnamesini İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Twitter öncelikle edinmek üzere sosyal medya platformlarını kapatmakla tehdit etmişti. Twitter ’daki “bilgiyi doğrula” özelliğinin “siyasi aktivizm” yaptığını vurgulayan Trump, bu konudaki ilk adımını attı.

sosyal ağ platformlarının kısıtlanması konusunda bir kararname imzalayan ABD Başkanı Trump, platformların “tekelcilik” yaptığını savunarak bu platformların artık kullanıcılarına uyguladığı sansür ve kullanıcı paylaşımlarından sorumlu tutulacağını bildirdi. “Saygın bir şirket olmasaydı ve kapatmak için hukuki haklara sahip olsaydım Twitter ’ı da kapatırdım. Bu noktada avukatlar ile röportaj halindeyiz, yasal bir işlem yürüteceğiz” biçiminde tanımlama yapan Trump, görünen o oysa bundan sonradan sosyal medyalar üzerinde daha artı laf sahibi olmaya çalışacak.

Trump, niçin Twitter’a karşısında önlemler alıyor?

Twitter ’ın uyguladığı doğrulama sistemini eleştiren Trump, “Twitter ’ın bir içeriğin doğruluğunu teftiş etmesi veya gözden geçirmesi, siyasi aktivizmden diğer bir şey değildir” dedi. Twitter ’ın, bu özelliğindeki amacı ise insanların her zaman doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak. Bu doğrultuda son dönemde Trump ’ın attığı Tweet ’lerin dürüst bilgileri kanımca Twitter göre paylaşılıyordu. Bu koşul ise Trump ’ın yaptığı açıklamaların bir nevi “hatalı veri” olduğunu gösteriyordu. 

Trump ’ın açısından ise bu şart Twitter ’ın kendi görüşü dışındaki paylaşımları sansürlüyor. “Büyük, dinç sosyal ağ şirketleri, katılmadıkları görüşleri sansürleyerek güvenli olmayan bir güce sahipler” diyen ABD Başkanı, artık tercih kampanyalarında Twitter ’a reklam parası ödemediğini söyledi. Twitter ’ın ABD Başkanı ’nın seçimlerde kazanmaması için çalıştığını iddia eden Trump, bunun için önümüzdeki süreçte katı önlemler alacak gibi duruyor. 

Peki, sizce bu konuda kim haklı? Twitter, bilgilerin dürüst hallerini paylaşarak ifade özgürlüğüne müdahale ediyor mu? Yahut Trump, yalan olduğu bahis edilen açıklamaları ortaya çıktığı için mi bu dek sinirleniyor?

Hakkında admin

Check Also

Ibrahimovic, EA Sports'un Yüzünü ve İsmini İzinsiz Kullandığını İddia Etti

Ibrahimovic, EA Sports’un Yüzünü ve İsmini İzinsiz Kullandığını İddia Etti

Futbol severlerin severek oynadığı FIFA serisi ekim ayında yeni oyununa kavuştu. FIFA 21, bu sene …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir