Anasayfa / Genel / Torrent Nedir, Nasıl Kullanılır?

Torrent Nedir, Nasıl Kullanılır?

İnternet tarihinin en etkili buluşlarından birisi olan torrent, Türkiye ’de de epeyce yaygın bir sistem. İçerikleri daha ulaşılabilir bir ayla getiren torrent, her ne değin korsan veya yasa dışı dosya aktarımı için kullanılsa da büyük verilerin transferinde manâlı bir rol oynamaya devam ediyor. Günümüzde birçok torrent sitesi ve torrent programı mevcut.

Torrent biraz karışık bir konu, özellikle de yeni başlayanlar için torrent alemine atılmak ve öğrenmek vakit isteyen bir meslek. Webtekno olarak bu rehberimizde size torrent nedir, nasıl çalışır, bayağı indirme ve torrent arasındaki ayrım nedir, torrent kullanımı hukuki mıdır gibi kayda değer soruların cevaplarını vereceğiz. Gelin torrent rehberimize beraber göz atalım.

Torrent ’e dair her şeyi açıkladığımız daha aşağı başlıklar:

Torrent nedir? Torrent sistemi nasıl çalışır? Torrentler niçin kullanılır? Torrent ve normal indirme arasındaki ayrım nedir? Torrent nasıl indirilir ve kullanılır? Torrent indirme hukuki mıdır? Korumasız torrent kullanımının sonuçları nelerdir? Torrent indirirken VPN gerekli midir? Torrent tarihi

Torrent nedir?

torrent

Torrent terimi, indirilecek olan dosya ve klasörlere yan olan metadatayı adlandırmak için kullanılır. Bir torrent dosyası, indirdiğiniz esas dosyayı içermez, esas dosyanın sunucudaki görüntüsünü içerir. Torrent, kullanıcıların büyük boyutlu verileri indirmesine ve paylaşmasına olanak tanıyan süratli ve güvenilir bir sistemdir.

Torrent sistemi nasıl çalışır?

torrent

Torrent indirme yerine getirmek, büyük dosyaları çoğu bite ayıran ve sonra bu bitleri birbirine bağlayan Torrent istemcileri üzerinden dosya aktarımı yapmanızı karşılayan bilgi indirme sürecini açıklama eder. Bu nesil bir dosya aktarımı yapmanızı sağlayan, filmler, oyunlar ve diziler indirmenize olanak sunan bir hizmet olarak BitTorrent örneğini verebiliriz.

Torrent sistemi, dosyaları indirmek için merkezi sunucuları kullanır ve bu dosya paylaşımı esnasında her katılımcı, dosyaları indirmek ya da yüklemek ile meşgul olur. Diğer bir deyişle bütün torrent kullanıcıları başarılı bir şekilde dosya aktarımı gerçekleştirmek için birbirlerinin verilerini kullanır. Yani bir dosya daha indirme sırasındayken bile onun verilerini başka bir kullanıcı ile paylaşabiliyorsunuz.

Torrentler neden kullanılır?

torrent

İnternet üzerinden dosya indirmek için kullanılan çoğu usul bulunuyor. Geleneksel indirme söz konusu olduğunda dosyaları uzaktan sunuculardan veyahut bulutlardan kopyalamanız tatmin edici olacaktır, oysa Torrentler tek bir sunucuya bağlı değildir. Torrent sistemi ile tek bir sunucudan yok, bu sistemi kullanan her kullanıcının sunucusundan veri parçaları alırsınız.

Torrentin doğası, bu sistemi büyük boyutta dosya indirme işlemi yapmak için ideal ayla getirir. Torrent indirmeleri, bağlantı hataları olmadan ve temas hızınıza göre saniyeler içinde gerçekleştirebileceğiniz bir sistemdir ve bu şekilde yıllar boyu devam etmesi az daha garantilidir diyebiliriz.

Torrent ve sıradan indirme arasındaki fark nedir?

torrent

Normal indirme ve torrent indirme arasındaki en esas fark, torrent indirme işleminin, kullanıcılar arası ağları destekleyen ve doğrudan indirmeyi destekleyen torrent istemcileri yoluyla verileri indirmenize müsade vermesidir. Standart bir indirme bunun yerine tarayıcıya dayanır ve diğer kullanıcılardan ziyade tek bir kaynağa bağlıdır.

Torrent nasıl indirilir ve kullanılır?

Torrent istemcisini indirin ve kurun

torrent

Torrent kullanabilmek için BitTorrent ya da uTorrent gibi torrent istemcilerinden birini kurmanız gerekiyor. Torrent dosyalarını herhangi bir torrent istemcisiyle çalıştırabilirsiniz. Eğer dilerseniz bir torrent VPN ’i de kullanabilirsiniz. İnternette birçok VPN bulunuyor ama en iyi deneyim için en iyi VPN ’i seçtiğinizden kesin olun. Bir VPN hizmeti kullanarak torrent indirme gerçekleştirmek hem işinizi kolaylaştırır.

Torrent dosyasını araştırın

torrent

Torrent istemcisini kurduktan daha sonra indirmek istediğiniz torrent dosyasını bulmanız gerekiyor. Torrent dosyalarının uzantısının “.torrent” olduğunu da hatırlatalım. Eğer indirmek istediğiniz dosya bir film ya da müzik ise, aratacağınız dosyayı .torrent uzantısıyla aratın. Torrent dosyasını indirdikten sonradan tek yapmanız gereken dosyaya tıklamak ve istemci üzerinde açtırmak.

torrent

Torrent indirme hukuki mıdır?

Torrent indirme gerçekleştirmek, diğer kullanıcıların indirmesi için Google Drive ’a bir dosya eklediğinizde olduğu gibi sadece bir dosya paylaşım yöntemidir. bu nedenle torrent yazılımı uygulamak illegal değildir oysa sunucudan çektiği verinin telif hakkı koruması varsa yaptığınız operasyon yasa dışı olarak kabul görüyor.

Ancak açık kaynak kodlu bir içerik ya da yazılım indiriyorsanız yaptığınız şey iyice yasaldır. Eğer içerik, sahibi göre erişilmesi serbest olarak deklare edildiyse sorun yemek yemek demektir. Torrent işlemi kendi başına yasa dışı bir operasyon değildir.

Korumasız torrent kullanımının sonuçları nelerdir?

torrent

Torrentler uzun süredir yasadışı indirme faaliyeti olarak algılanıyor. Telif hakkı sahipleri ve internet servis sağlayıcıları, torrent indirme işlemi yapan kişilerin IP adreslerini zahmetsizce izleyebiliyor ve hukuki operasyon başlatabiliyor. Geçtiğimiz 10 sene içerisinde çoğu torrent sitesi kapatıldı ve torrent kullanan kullanıcı para cezasına çarptırıldı. Eğer hukuki olmayan bir torrent işlemi gerçekleştirirseniz sizi de bu cins sonuçlar beklediğini belirtelim.

Torrent indirirken VPN zorunlu midir?

torrent

Bir VPN göstermek, torrent kullanırken kendinizi korumanın en iyi yollarından biridir. IP adresinizi ve torrent işleminizi internet servis sağlayıcınızdan gizler. VPN yazılımı bunu, gelen ve dışarı giden tüm verileri şifreleyerek ve dünyanın başka yerlerindeki sunucular üzerinden yönlendirerek başarır. sonradan verilerin varış noktasına gönderilmeden önce şifresi çözülür.

Bu yöntem, internet servis sağlayıcınızın ziyaret ettiğiniz siteleri veya sizin tarafınızdan yayınlanan veya indirilen içeriği görmesini imkânsız hale getirir. Torrent kullanırken güvende kalmak istiyorsanız, herhangi bir yasal sonuçtan sakınmak için bir VPN en iyi seçenektir. Dilerseniz en iyi VPN servisleri içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Torrent tarihi: Bu akıl kime ait?

torrent

Torrent sistemi başlangıçta 2001 yılında, Bram Cohen isimli bir programcı göre ortaya çıkarılmıştır. Bu çığır açan teknoloji, o zamanlar ki internetin durumuna bir tepki olarak geliştirildi demek olası zira o zamanlar internet fantastik derecede yavaştı ve büyük boyutlu dosya aktarımı yapmak fazla zaman alan bir süreçti.

Torrent sisteminin gündelik bilgisayar kullanıcılarına ulaşması ve telif hakkı sahipleri ya da devlet için bir sorun oluşturması ise yaklaşık 5-6 yıl gibi bir işlem aldı. 2006-2007 yıllarında evinde bilgisayar sahibi olan herhangi bir birey, gerek yasal gerek yasa dışı olarak bir oyun veya film indirme imkanına sahipti.

Bir Webtekno rehberinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji sorunlarını içeren, bu ve bunun gibi çoğu yararlı içerik ve rehberden haberdar edinmek için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi / önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın 🙂

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir